Menu

Rząd UK zwiększa pomoc dla firm dotkniętych skutkami epidemii

Rząd UK zwiększa pomoc dla firm dotkniętych skutkami epidemii
Rishi Sunak ogłosił dodatkowy program wsparcia dla przedsiębiorstw dotkniętych epidemią koronawirusa. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd znacząco rozszerzył dziś pomoc finansową dla przedsiębiorstw dotkniętych gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa, zwłaszcza na obszarach objętych dodatkowymi restrykcjami.
Reklama
Reklama

"Zawsze mówiłem, że musimy być gotowi do dostosowania naszego wsparcia finansowego w miarę rozwoju sytuacji i to właśnie robimy dzisiaj. Te zmiany oznaczają, że nasze wsparcie dotrze do znacznie większej liczby osób i ochroni o wiele więcej miejsc pracy" - przekazał w Izbie Gmin minister finansów Rishi Sunak.

Zmiany obejmują trzy elementy. Po pierwsze, zwiększy się udział państwa w subsydiowaniu pensji osób pracujących z powodu epidemii w niepełnym wymiarze godzin. Zgodnie z pierwotnymi założeniami wchodzącego w życie 1 listopada programu Job Support Scheme, obejmować on miał tych, którzy pracują przez przynajmniej 33 proc. normalnego czasu pracy. Za tę część etatu miał płacić pracodawca, zaś dwie trzecie utraconych dochodów mieli finansować w równych częściach - pracodawca i budżet państwa.

Jak ogłosił Sunak, Job Support Scheme będzie obejmował tych, którzy pracują przez przynajmniej 20 proc. normalnego czasu pracy, zaś subsydiowane nadal będzie dwie trzecie utraconych zarobków, z tym że już nie w równych częściach, lecz budżet państwa pokryje 61,67 proc. (do kwoty 1541,75 funtów miesięcznie), zaś pracodawca tylko 5 proc. Z programu mogą korzystać wszystkie firmy z całego kraju, które mogą wykazać, że epidemia negatywnie wpłynęła na ich przychody.

Drugą zmianą jest podwojenie grantów dla osób pracujących w formie samozatrudnienia - zamiast 20 proc. ich średnich zysków sprzed epidemii będzie to 40 proc. - do kwoty 3 750 funtów miesięcznie.

Trzecim elementem są dotacje dla firm z sektora gastronomiczno-hotelarsko-wypoczynkowego z terenów objętych dodatkowymi restrykcjami, które nie są prawnie zobowiązane do zawieszenia działalności, ale ich przychody znacząco spadły wskutek wprowadzonych ograniczeń. Dotyczy to firm z obszarów, które w Anglii są objęte restrykcjami poziomu drugiego, ale dostaną je również firmy z pozostałych części Zjednoczonego Królestwa.

Firmy z obszarów objętych restrykcjami na poziomie drugim skarżyły się, że gdyby były zmuszone do zawieszenia działalności, tak jak te z terenów na poziomie trzecim, byłyby w lepszej sytuacji, bo dostawałyby pomoc finansową. W odpowiedzi na to Sunak zapowiedział, że dostaną one dotacje w wysokości do 2 100 funtów miesięcznie, co stanowi 70 proc. dotacji przekazywanych firmom, które mają prawny obowiązek wstrzymania działalności w efekcie restrykcji i będzie to działać wstecznie, od sierpnia. Jak podano, w Anglii z tych dotacji będzie mogło skorzystać ok. 150 tys. restauracji, pubów, hoteli, hosteli i tym podobnych firm.

Czytaj więcej:

Rushi Sunak: Po epidemii trzeba przywrócić kontrolę nad wydatkami

Brytyjski PKB urósł czwarty miesiąc z rzędu. Wzrost był jednak mniejszy niż zakładano

Pracownicy firm zamkniętych z powodu epidemii dostaną 2/3 pensji z budżetu

  Komentarze
  • Peter
   22 października 2020, 17:36

   Na ulicach syf i nie ma komu sprzątać a rząd rozdaje kasę za friko na lewo i prawo! Straciłeś robotę, społeczeństwo cię utrzymuje? Zrób coś dla społeczeństwa w zamian!

  • Joanna
   22 października 2020, 22:54

   Peter, No jak? COVID może cię złapać przy sprzątaniu. Nie jest jeszcze udowodnione ze nie wiec kto wie... To państwo idzie na dno. Chyba czas się ewakuować do Szwecji.

  • Do Joanna.
   23 października 2020, 09:15

   Wracaj do polandii...szybciutko albo do Szwecji
   Dają- źle...nie dają- też źle. Wstyd być Polakiem w tych czasach...A jak się posłucha czy poczyta takie tępe łby to już W ogóle!!!. Co za naród, co za mentalność!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.08.2021
  GBP 5.3553 złEUR 4.5555 złUSD 3.8485 złCHF 4.2454 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama