Menu

Rząd UK: Ustawa ws. Brexitu jeszcze przed świętami

Rząd UK: Ustawa ws. Brexitu jeszcze przed świętami
Boris Johnson ma teraz silny mandat społeczny, aby doprowadzić Brexit do końca. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd planuje ponowne przedłożenie w parlamencie ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia - potwierdziło dziś dwóch jego członków.
Reklama

"Mogę absolutnie potwierdzić, że będziemy mieli sposobność głosowania nad ustawą o porozumieniu ws. wystąpienia w relatywnie krótkim czasie, następnie zapewnienia, że wejdzie ona w życie przed 31 stycznia" - przekazał stacji Sky News Michael Gove, który w rządzie odpowiada za przygotowania do Brexitu bez umowy.

Wyraził on też przekonanie, że negocjacje z UE w sprawie nowego porozumienia handlowego zakończą się w wyznaczonym terminie, czyli do końca 2020 r.

Bardziej precyzyjny co do harmonogramu był wiceminister finansów Rishi Sunak. "Nadrzędnym mandatem, jaki uzyskaliśmy w tych wyborach, jest to, by dokończyć Brexit. Opuścimy Unię Europejską w najbliższych tygodniach, przed końcem stycznia. Naszym zamiarem jest ponowne przedłożenie w parlamencie ustawy o porozumieniu ws. wystąpienia przed Bożym Narodzeniem" - wskazał w stacji BBC.

Nowo wybrany parlament po raz pierwszy zbierze się w najbliższy wtorek, ale tego dnia odbędzie się wybór spikera, ślubowania poselskie i tym podobne sprawy organizacyjne. Na czwartek planowana jest mowa tronowa królowej Elżbiety II, w której przedstawi ona plany legislacyjne rządu na najbliższą sesję.

Brytyjski rząd chce jak najszybciej wyprowadzić kraj z UE. (Fot. Getty Images)

To oznacza, że posłowie mogliby się zająć ustawą w piątek 20 grudnia albo w poniedziałek 23 grudnia. Jeszcze przed wyborami sugerowano, że będzie to piątek, bo debatowanie na jej temat w przeddzień świąt nie jest najlepszym pomysłem. Ponadto prace nad ustawą będą miały charakter symboliczny, aby pokazać, że rząd Borisa Johnsona dotrzymuje obietnic - przed świętami posłowie co najwyżej mogą przegłosować skierowanie ustawy do pracy w komisjach, natomiast pozostała część ścieżki legislacyjnej odbędzie się po świąteczno-noworocznej przerwie.

Ustawa o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE - nazwana w skrócie WAB - ma dać politycznym uzgodnieniom z UE w wynegocjowanej przez rząd Johnsona umowie prawnie obowiązującą moc. W poprzedniej kadencji, w której Partia Konserwatywna nie miała w Izbie Gmin większości, posłowie w pierwszym głosowaniu poparli projekt ustawy, co oznaczało skierowanie jej do prac w komisjach. Nie zgodzili się jednak na to, jak chciał rząd, by całość prac nad ustawą zakończyć w trzy dni. W konsekwencji doprowadziło to do odłożenia Brexitu oraz rozwiązania parlamentu i przedterminowych wyborów, w których konserwatyści odnieśli zdecydowane zwycięstwo.

Czytaj więcej:

Media w USA po wyborach w UK: Johnson z silnym mandatem do Brexitu

Media: Po Brexicie Johnson przeprowadzi duże zmiany w rządzie

  Komentarze
  • Swierzy oddech
   15 grudnia 2019, 21:58

   zeby sie myje szczoteczka, a nie tylko oplukuje,panie borys (jelcyn?)

  • Ela
   15 grudnia 2019, 23:13

   Czy to znaczy ze w dniach 24-29grudnia jeszcze wjade na dowod?

  • Super
   16 grudnia 2019, 10:17

   Najwyższa pora! Obniżą składki, podniosą 2-gi próg podatkowy i wyślą polskich kryminalistów do pislandii. Super

  • Katarzyna
   17 grudnia 2019, 18:26

   Czy do końca stycznia wyjadę z rodziną do UK.... I na jakich zasadach

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama