Menu

Rząd UK: Jedna dawka szczepionki redukuje ryzyko hospitalizacji o ponad 80 proc.

Rząd UK: Jedna dawka szczepionki redukuje ryzyko hospitalizacji o ponad 80 proc.
Liczba infekcji wyraźnie spada po około trzech tygodniach od przyjęcia jednej dawki. (Fot. Getty Images)
Pojedyncza dawka szczepionki przeciw Covid-19, zarówno Pfizer/BioNTech, jak i Oxford/AstraZeneca, zmniejsza ryzyko hospitalizacji o ponad 80 proc. - wynika z danych przedstawionych wczoraj przez brytyjski rząd.
Reklama
Reklama

Statystyki skuteczności, o których poinformował minister zdrowia Matt Hancock, opierają się nie na testach, ale na danych o faktycznie zaszczepionych osobach. Wyniki skuteczności są podobne do tych, które przed tygodniem opublikowały władze medyczne Szkocji.

Rządowa agencja Public Health England przeanalizowała dane na temat 7,5 mln osób powyżej 70. roku życia, które już zostały zaszczepione. Porównała odsetek osób powyżej 70 lat, u których, gdy miały objawy zakażenia, test wykazał obecność koronawirusa z tymi, u których test go nie wykazał. Następnie porównano wskaźnik hospitalizacji w potwierdzonych przypadkach Covid-19 u osób powyżej 80 lat, którzy zostali zaszczepieni ponad 14 dni przed uzyskaniem pozytywnego wyniku oraz osób niezaszczepionych, a także wskaźnik zgonów w potwierdzonych przypadkach u osób powyżej 80 lat, którzy zostali zaszczepieni szczepionką firmy Pfizer/BioNTech ponad 14 dni przed uzyskaniem pozytywnego wyniku i osób niezaszczepionych.

Z tych porównań wynika, że w przypadku obu szczepionek liczba infekcji wyraźnie spada po około trzech tygodniach od przyjęcia jednej dawki. W przypadku szczepionki Pfizer/BioNTech po czterech tygodniach u osób powyżej 70. roku życia ochrona przed Covid-19 z objawami wynosi 57-61 proc., w przypadku AstraZeneca - 60-73 proc.

Dodatkowo u osób powyżej 80. roku życia po czterech tygodniach od przyjęcia jednej dawki którejkolwiek z tych szczepionek ryzyko hospitalizacji spada o ponad 80 proc. Szczepionka Pfizera zmniejsza też ryzyko zgonu o 83 proc. (w przypadku tej opracowanej przez AstraZeneca nie ma jeszcze miarodajnych wyników, bo zaczęto podawać ją cztery tygodnie później - przyp. red.).

Hancock stwierdził, że fakt, iż liczba przyjęć do szpitala spada szybciej niż zakażeń - zwłaszcza wśród starszych grup wiekowych, które jako pierwsze otrzymały zastrzyk - jest znakiem, że szczepionka działa. Jak zwrócił uwagę, również tempo spadku liczby zgonów wśród najstarszych grup wiekowych jest szybsze niż wśród osób poniżej 80. roku życia.

Liczby nowych zakażeń, hospitalizacji i zgonów wyraźnie spadają w Wielkiej Brytanii. Wczoraj podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 5 455 nowych zakażeń, co jest najniższą liczbą od 28 września zeszłego roku, i zarejestrowano 104 nowe zgony - najmniej od 26 października. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4 182 009 zakażeń, z powodu których zmarły 122 953 osoby. Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 20 275 451 osób, a drugą - 815 816.

Czytaj więcej:

UK: Jedna dawka szczepionki redukuje ryzyko hospitalizacji o 85-94 proc.

Królowa zachęca do szczepień: "To wcale nie bolało"

Niemcy mówią "Nein Danke" brytyjskiej szczepionce

Brytyjscy naukowcy dowodzą wysokiej skuteczności szczepionki Pfizer

Doradca rządu UK ostrzega: "Jest ryzyko, że trzeba będzie przywracać niektóre restrykcje"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama