Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rząd UK: Drugie referendum wymagałoby 14 miesięcy przygotowań

Rząd UK: Drugie referendum wymagałoby 14 miesięcy przygotowań
Czy na Wyspach dojdzie do drugiego referendum? (Fot. Getty Images)
Organizacja drugiego referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wymagałby około czternastu miesięcy przygotowań - wynika z wewnętrznej notatki brytyjskiego rządu, do której dotarł dziennik 'The Telegraph'. Opozycja kwestionuje te szacunki.
Reklama

Jednostronicowy dokument został wczoraj przekazany posłom opozycyjnych ugrupowań, którzy przyjęli zaproszenie premier Theresy May do udziału w ponadpartyjnych konsultacjach ws. zmian w proponowanej umowie opuszczenia Wspólnoty.

Analiza wskazuje, że powtórzenie plebiscytu ws. Brexitu wymaga przygotowania nowej ustawy zapewniającej ramy prawne dla głosowania, a następnie jej przegłosowania przez obie izby brytyjskiego parlamentu, co może potrwać do siedmiu miesięcy.

Jak dodano, konieczne jest także zagwarantowanie 12 tygodni na testowanie pytania, które miałoby znaleźć się na karcie wyborczej - tak, aby nie naprowadzało wyborców na żadną z obu opcji. W 2016 roku na tym etapie faktycznie zmieniono jego układ z "czy jesteś za pozostaniem w Unii Europejskiej?" na "czy jesteś za pozostaniem czy wyjściem z Unii Europejskiej?", bo uznano, że pierwotny zapis faworyzował zwolenników utrzymania członkostwa we Wspólnocie.

W dokumencie zapisano także sześć tygodni na przyjęcie niezbędnego prawa wtórnego, w którym zapisane zostałyby m.in. data oraz dokładna procedura przebiegu głosowania, a także 16-tygodniowy okres regulowany przepisami wyborczymi, w tym wybór oficjalnych kampanii po obu stronach dyskusji.

Rzecznik premier May podkreślił, że zaprezentowane dane mają jedynie charakter informacyjny i miały dać posłom wyobrażenie na temat konsekwencji decyzji o zorganizowaniu drugiego głosowania, m.in. opóźnienia wyjścia z Unii Europejskiej o ponad rok.

"Nasze stanowisko jest oczywiście takie, że - tak, jak wielokrotnie mówiła szefowa rządu - nie będzie drugiego referendum" - oznajmił.

Rządowe szacunki zostały krytycznie przyjęte przez opozycję i akademików, którzy uznali je za sztucznie wydłużone.

"To absolutnie błędne. Jednym z pożytecznych wyników pierwszej rundy spotkań z rządem były dyskusje dotyczące praktycznej kwestii organizacji tzw. Głosu Ludu (ang. People's Vote; drugiego referendum - przyp.red.), (...) które pokazały kompletny brak zrozumienia w kręgach rządowych w kwestii tego, ile trzeba na to czasu" - ocenił lider proeuropejskich Liberalnych Demokratów Vince Cable.

Jak dodał, partyjne wyliczenia wskazują, że do głosowania mogłoby dojść nawet jeszcze w maju br.

Z kolei badacze z University College London ocenili, że cały okres od przygotowań do dnia głosowania powinien zająć ponad połowę mniej, bo około 22 tygodni.

 

  Komentarze


  • Residentevil
   18 stycznia, 14:41

   Z jednej strony to dobrze że tak długo zajęłyby te przygotowania do referendum ponieważ jednocześnie mogli by rozmawiać nad nowymi warunkami ewentualnego wyjścia z Unii Europejskiej. Ludzie muszą wiedzieć wcześniej co to znaczy wyjście z Unii Europejskiej, powinni wiedzieć Wcześniej a nie po wyjściu dowiadywać się co ich czeka. Nigdy na odwrót. z tym Brexitem teraz to jak z operacją przed diagnozą, a jak wiemy wpierw powinna być diagnozą. Never give up.

  • Kokos
   18 stycznia, 16:48

   Janko walski ty tuku , naucz sie czytania ze zrozumieniem 14 miesiecy nie tygodni,przeanalizoj to co piszesz a nie siej jadem ......

  • Xxx
   18 stycznia, 19:29

   Janko debilu...czytaj ze zrozumieniem

  • Kero uk
   18 stycznia, 23:58

   ja chromole ja im to w pol godziny rozpisze, no ale tak brytyjski narod, raz dalem koledze brytyjskiemu 2 kulki metalowe w prezencie na drugi dzien pytam jak tam sie prezent podoba to jedno zgubil druga zepsul ;DDD

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama