Menu

Rząd UK: 700 mln funtów na postawienie granicy z UE

Rząd UK: 700 mln funtów na postawienie granicy z UE
Brytyjczycy przygotowują się na koniec okresu przejściowego pod koniec roku. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd poinformował, że przeznaczy rekordowe 700 mln funtów na postawienie granicy z Unią Europejską. Kwota ta pozwoli na pokrycie kosztów związanych z infrastrukturą graniczną, zatrudnieniem nowych pracowników, a także zaimplementowanie odpowiedniej technologii.
Reklama

Minister bez teki Michael Gove wskazał dziś, że prawo graniczne jest obecnie przekształcane w taki sposób, aby międzynarodowi importerzy mieli szansę na dostosowanie się do zmian i mogli "wykorzystać nowe okazje".

Rekordowe 705 mln funtów ma być podzielone na dwie części. 470 mln funtów trafi na rozbudowy portów i infrastruktury lądowej, a 235 mln na zatrudnienie nowych pracowników i postawienie systemów IT.

Rząd Wielkiej Brytanii szacuje, ża system graniczny będzie wysoce zautomatyzowany, co spowoduje, że liczba nowych graniczników do zatrudnienia powinna wynieść ok. 500.

Michael Gove zaznaczył, że kwota ta przeznaczona będzie jedynie na granice z UE, bez uwzględniania granicy z Irlandią. Fundusze na ten cel mają być ogłoszone w kolejnych tygodniach, ponieważ Brytyjczycy liczą, że "system graniczny w Irlandii będzie wyjątkowy".

"Przywracamy kontrole na granicach i opuszczamy wspólny rynek, co przyniesie pewne zmiany, ale także duże szanse. Dlatego właśnie dziś ogłaszamy wyjątkowy pakiet inwestycyji. Z porozumieniem czy bez niego, 705 mln funtów zagwarantuje, że mamy niezbędną infrastrukturę, technologię i personel na swoich miejscach" - przekazał Gove. 

Informacje o inwestycji pojawiły się w czasie, gdy brytyjski rząd kupił ziemię w hr. Kent, na której to powstanie ośrodek celny dla ciężarówek z Europy. Zakupiony teren jest w stanie pomieścić 10 tys. ciężarówek, które codziennie przemierzają trasę Calais - Dover. 


 

Czytaj więcej:

Johnson: Jesteśmy gotowi na "australijskie warunki" współpracy z UE

Merkel: UE musi być przygotowana na Brexit bez umowy

Brexit: "Istotne różnice" w rozmowach UE z Wielką Brytanią

Były brytyjski minister handlu kandydatem na nowego szefa WTO

  Komentarze
  • Hehe
   13 lipca, 00:13

   Czy nasi najmądrzejsi, najzdolniejsi, samorodni profesorowie od wszystkiego są juz przygotowani na system punktacyjny? ;)))

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości