Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rząd USA umożliwił przyspieszoną deportację imigrantów

Rząd USA umożliwił przyspieszoną deportację imigrantów
W USA przebywa nielegalnie ok. 12 mln imigrantów, głównie z Meksyku i krajów Ameryki Środkowej. (Fot. Getty Images)
Rząd USA ogłosił wczoraj, że znacząco poszerzy kompetencje funkcjonariuszy straży granicznej, dzięki czemu migranci będą mogli być deportowani bez możliwości uprzedniego stawienia się przed sądem imigracyjnym.
Reklama
Reklama

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie dzisiaj po opublikowaniu w amerykańskim dzienniku urzędowym (Federal Register).

Przyspieszone procedury imigracyjne mają objąć każdego imigranta przebywającego na terytorium USA nielegalnie krócej niż dwa lata. Od tych zasad przewidziano nieliczne wyjątki, np. w sytuacji, gdy zagrożony deportacją imigrant wyraża obawę przed powrotem do swojego kraju oraz pomyślnie przeszedł wstępną rozmowę rozpoznawczą w sprawie przyznania azylu.

Dotychczas przyspieszona ścieżka deportacyjna była przewidziana w głównej mierze dla imigrantów aresztowanych zaraz po nielegalnym przekroczeniu granicy USA z Meksykiem.

Trump zapowiedział "usuwanie milionów nielegalnych obcych". (Fot. Getty Images)

P.o. ministra bezpieczeństwa narodowego Kevin McAleenan oświadczył, że poszerzenie kompetencji straży granicznej to próba rozwiązania "utrzymującego się kryzysu na południowej granicy" USA poprzez zwolnienie łóżek w ośrodkach zatrzymań dla imigrantów oraz zmniejszenie liczby nierozpatrzonych spraw w sądach imigracyjnych, których obecnie jest ponad 900 tys.

Nowe procedury umożliwią szybszą deportację nielegalnych imigrantów niż poprzez podlegające ministerstwu sprawiedliwości sądy imigracyjne, a ponadto "zwiększą bezpieczeństwo kraju, zmniejszą liczbę przypadków nielegalnego wkraczania na terytorium USA i zapewnią szybkie usuwanie imigrantów zatrzymanych w USA" - zaznaczył McAleenan.

Przepisy przewidujące taki poszerzony zakres kompetencji powstały już w 1996 roku, ale dopiero osiem lat później ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego zapowiedziało ich stosowanie wobec osób aresztowanych w ciągu dwóch tygodni od wjazdu do USA i w odległości do 160 km od granicy.

Organizacje praw obywatelskich i praw imigrantów, American Civil Liberties Union oraz American Immigration Council, zapowiedziały pozwy w celu zablokowania nowego prawa. Krytycy wskazują, że przepisy te przyznają zbyt wielką władzę funkcjonariuszom straży granicznej oraz że mogą prowadzić do nadużyć w przypadkach, gdy imigrantom trudno będzie udowodnić, że przebywają w USA dłużej niż dwa lata.

To już druga znacząca zmiana w polityce imigracyjnej administracji prezydenta Donalda Trumpa w ostatnich dniach - w zeszłym tygodniu rząd federalny zapowiedział, że nie będzie przyznawał azylu, jeśli dana osoba nie zwróciła się o taką ochronę w co najmniej jednym z krajów, przez które dostała się do USA. Przeciwko tym przepisom wpłynęły już dwa pozwy.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.06.2024
    GBP 5.1027 złEUR 4.3087 złUSD 4.0291 złCHF 4.4903 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama