Menu

"Rz": Polacy na skraju załamania nerwowego

"Rz": Polacy na skraju załamania nerwowego
Pandemia mocno odbiła się na zdrowiu psychicznym Polaków. (Fot. Getty Images)
Polacy kupili w tym roku już 20,7 mln opakowań antydepresantów na receptę. To ponad milion więcej niż rok wcześniej. O połowę wzrosła też liczba dni na L4 z powodu zaburzeń psychicznych - pisze dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama

Jak podaje "Rzeczpospolita", jeszcze przed jesiennym atakiem koronawirusa prawie czterech na dziesięciu Polaków oceniało, że wybuch pandemii i związany z nim lockdown odbił się na ich psychice. Niemal co trzeci z 1,5 tys. pracowników objętych sierpniowym sondażem Koalicji Bezpieczni w Pracy dostrzegał u siebie lęki, zaburzenia nastroju, a co czwarty - zaburzenia snu.

"Rz" informuje, że zły stan psychiczny i nasilające się obawy Polaków o przyszłość pokazuje też najnowszy wskaźnik koniunktury gospodarczej ESI, którym Komisja Europejska mierzy nastroje przedsiębiorstw (a konkretnie ich menedżerów) i konsumentów. "W listopadzie ESI dla Polski spadł aż o 9,5 pkt – najbardziej w Europie i przy 70,1 pkt był jednym z najgorszych wyników w Unii" - pisze gazeta.

Dodaje, że z badania Human Power wynika, że ponad połowa pracowników sięga w takich sytuacjach po alkohol, a 87 proc. po środki uspokajające. "Potwierdzają to udostępnione Rzeczpospolitej dane firmy badawczej Iqvia. Jak z nich wynika, szybko rosnące w ostatnich latach zakupy leków antydepresyjnych i stabilizujących nastrój, w tym roku jeszcze przyspieszyły. Od stycznia do października apteki kupiły 20,7 mln opakowań tych leków dostępnych na receptę, o ponad 1,1 mln więcej niż rok wcześniej. Jednak to tylko część rynku, bo Polacy garściami łykają też leki bez recepty i suplementy" - czytamy w "Rz".

Jak podano, z opublikowanej przed kilkoma dniami analizy łódzkiego NFZ wynika, że po wybuchu pandemii masowo zaczęliśmy kupować środki mające wzmocnić odporność, jak również leki bez recepty na wyciszenie, uspokojenie i suplementy diety, które ułatwiają zasypianie.

Czytaj więcej:

Brytyjscy naukowcy: Covid-19 u niektórych wywołuje psychozy i urojenia

Naukowcy: Obniżony nastrój i niepokój to możliwe objawy zakażenia Covid-19

Rośnie liczba przypadków depresji w UK

W Hiszpanii co czwarta osoba ma objawy depresji w związku z pandemią

Zalecenia WHO dla dorosłych: "Ćwiczyć ok. 21 minut dziennie"

  Komentarze
  • Bubu
   30 listopada 2020, 17:51

   wiecej milosci i radosci,londynku

  • Hey
   2 grudnia 2020, 22:23

   Jaki rząd takie życie. Jak rząd wszystkich obraża, atakuje i dołuje a do tego wokół pełno podwyżek to żeczywiście można się załamać.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

  Sport


  Sport

  Reklama