Menu

Rząd UK wycofał wytyczne, by unikać podróży do 8 obszarów Anglii

Rząd UK wycofał wytyczne, by unikać podróży do 8 obszarów Anglii
Blackburn w północno-zachodniej Anglii to jeden z ośmiu obszarów, gdzie ludzie proszeni o ograniczenie podróży do minimum. (Fot. Getty Images)
Po krytyce ze strony władz lokalnych i zamieszaniu, jakie powstało wskutek niejasnego komunikatu, brytyjski rząd wycofał wprowadzone po cichu zalecenia, by całkowicie unikać podróży do/z ośmiu obszarów Anglii najbardziej dotkniętych indyjskim wariantem koronawirusa.
Reklama
Reklama

W zmienionych wytycznych zwrócono się do ludzi o ograniczenie do minimum podróży do/z: Bolton, Blackburn, Kirklees, Bedford, Burnley, Leicester, North Tyneside i londyńskiej dzielnicy Hounslow. Wcześniejsze wytyczne mówiły o całkowitym unikaniu podróży do tych miejsc, o ile nie jest to absolutnie niezbędne.

Kontrowersje wzbudził jednak fakt, że informację o tych zaleceniach zamieszczono w piątek wyłącznie na stronie internetowej, bez żadnego komunikatu w tej sprawie i bez konsultacji z lokalnymi władzami, a nawet bez zakomunikowania im tego.

W efekcie niektóre z władz lokalnych dopiero w poniedziałek w ogóle dowiedziały się, że takie wytyczne wprowadzono. To z kolei spowodowało zarzuty, że rząd ukradkiem wprowadza lokalne restrykcje.

W efekcie we wtorek wieczorem rząd wydał oświadczenie, w którym potwierdził, że nie nakłada lokalnych lockdownów, a jedynie "przedstawia porady na temat dodatkowych środków ostrożności, które ludzie mogą podjąć, aby chronić siebie i innych" na tych obszarach, a w wytycznych dotyczących podróży zmieniono sformułowanie z "unikania" ich na "zminimalizowanie".

Minister transportu Grant Shapps przyznał dzisiaj, że komunikacja w tej sprawie powinna być jaśniejsza, ale dodał, że nie uważa, by zmiana zaleceń była "faktycznie tak skomplikowana". "To nie jest nowy lockdown, to nie jest prawo, to tylko porada" - podkreślił, dodając, że jej celem było "przypomnieć ludziom, że mieszkają na obszarach, w których ryzyko transmisji jest wyższe".

Obszary, których dotyczą te zalecenia, są zamieszkiwane przez ponad dwa miliony osób. Do tej pory w Anglii wykryto ponad 5 000 zakażeń indyjskim wariantem, w Szkocji - 383, w Walii - 62, a w Irlandii Północnej - 15.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania "strefą mutowania koronawirusa"?

Anglia: Rząd będzie wspierał mieszkańców w samoizolacji

"Pandemia w UK się skończy", jeśli nowe warianty nie wyślą ludzi do szpitali

Anglia: Rząd radzi mieszkańcom 8 regionów, aby "unikali niezbędnych podróży"

Kiedy decyzja ws. ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu w Anglii?

Anglia: Ponad 8 700 osób zmarło na Covid-19 po zakażeniu się w szpitalach

  Komentarze
  • Gowin
   27 maja, 05:26

   To było do przewidzenia. Zamiast zawiesić loty z Indii. To wprowadza lokalne ograniczenia w UK. Niech się Borys przebada jeszcze raz. Możliwe że szczepionka wyłowala jakieś skutki uboczne w jego muslemiu i spotrzeganiu faktów.

  • Do Gowin
   27 maja, 09:23

   Kolego czy Ty myślisz że on się dziabnal tym dobrodziejstwem???

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama