Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rygorystyczne kary za rozmowy przez telefon podczas jazdy

Rygorystyczne kary za rozmowy przez telefon podczas jazdy
Nowa ustawa zabrania korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy (fot. Thinkstock)
Od 1 maja br. na irlandzkich drogach zaostrzone zostają przepisy dotyczące korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy. Najwyższą możliwą karą za używanie telefonów za kółkiem będzie kara pozbawienia wolności na okres 3 miesięcy.
Reklama
Departament Transportu wraz z Gardai (irlandzka policja - przyp. red.) zatwierdziły zmiany z korzystania z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych. Od 1 maja 2014 roku rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy jest całkowicie zabroniona. Dotyczy to także urządzeń głośnomówiących. Jest to efekt zwiększonej częstotliwości ruchu na niektórych irlandzkich drogach.

Każda osoba złapana na korzystaniu z telefonu komórkowego podczas jazdy zostanie skierowana do sądu i będzie podlegać karze do 1 000 euro włącznie. Za ponowne przyłapanie na korzystaniu z komórki podczas jazdy kara wzrasta do 2 000 euro. Jeśli ktoś w okresie 12 miesięcy 3-krotnie zostanie złapany przez irlandzką policję na łamaniu nowego przepisu, podlegać będzie karze do 2 000 euro wraz ewentualną 3-miesięczną karą pozbawienia wolności.

"Jest to nie do przyjęcia i uważam te kary za zbyt surowe - szczególnie, że nie będzie można korzystać nawet z zestawów głośnomówiących. Kierowcy i tak będą rozmawiać, szczególnie ci pracujący cały czas za kierownicą" - uważa Dariusz z Dublina.

Nowe zmiany mają dotyczyć także odstąpienia przez funkcjonariuszy policji od przyznawania punktów karnych bądź kar finansowych na miejscu zatrzymania. Obecnie przyznawane 3 punkty karne wraz z karą 90 euro za każdego przyłapanego na rozmowie kierowcę, zostaną zniesione.

Departament Transportu uważa, że przyznawane punkty karne są przez kierowców ignorowane, natomiast znaczna kara finansowa będzie postrzegana jako skuteczny środek odstraszający. Nie będzie tym samym okresu karencji dla otrzymujących punkty, lecz winny zostanie skierowany prosto do sądu.
 
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.08.2019
    GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

    Sport


    Reklama