Menu

Rozpoczyna się ramadan, muzułmański miesiąc postu i wspierania ubogich

Rozpoczyna się ramadan, muzułmański miesiąc postu i wspierania ubogich
4,4 procent mieszkańców UK to muzułmanie. (Fot. Thinkstock)
Tysiące muzułmanów rozpoczęły wczoraj okres postu, który po zachodzie słońca ustępuje miejsca obfitym wieczerzom i ucztom. Zgodnie z tradycją, z półek brytyjskich supermarketów w błyskawicznym tempie znikają wszystkie puszki i butelki Vimto, które uchodzi za obowiązkowy symbol ramadanu.
Reklama

Zanim wzeszło słońce, ci spośród wiernych, którzy przestrzegają postu, jednego z pięciu filarów islamu, zjedli swój pierwszy "suhur" - jedyny posiłek aż do zachodu słońca. Słońce skrywające się za horyzont oznacza codziennie koniec postu, czyli obficie zastawiony stół do posiłku zwanego "iftar".

W ciągu ramadanu, dziewiątego miesiąca muzułmańskiego kalendarza księżycowego, powstrzymywanie się od przyjmowania w ciągu dnia wszelkich posiłków stanowi jedynie część nakazów, którym powinien się podporządkowywać każdy wierzący. Złe myśli, obelgi, krytyka pod adresem bliźnich, uprawianie seksu w ciągu godzin dziennych, kłamstwa i przyjmowanie wszelkich pokarmów w ciągu 29 dni - tyle trwa święty miesiąc - są całkowicie zabronione.

W ciągu tego czasu meczety otwierają wrota po "iftarze" na modlitwę "tarawih"; w ciągu ostatnich dziesięciu dni meczety zapraszają wiernych na "itikaf" - dni intensywnej kontemplacji modlitewnej.
Władze religijne odwołują się podczas ramadanu do szczodrości wiernych: niech w ciągu miesiąca ramadanu nikt, nawet najuboższy, nie pozostanie bez "iftaru". 

W ubiegłym roku podczas ramadanu przeciętny brytyjski muzułmanin przeznaczył na organizacje charytatywne £371. Dla porównanania, Brytyjczycy innych religii lub niewierzący przeznaczają na ten cel średnio £18 w skali całego roku.

Symbolem brytyjskich muzułmanów stał się napój owocowy Vimto, który - jako produkt zawierający sporo cukru - służy za świetny sposób na dostarczenie energii. Tradycja ta stała się na tyle popularna, że napój ten pijany jest podczas "iftaru" czy "suhuru" w kieliszkach do wina.

W tym roku ramadan rozpoczął się 17 maja i potrwa do 16 czerwca.

Iftar to świetna okazja, aby wspólnie z rodziną zjeść smaczny i pożywny posiłek. (Fot. Thinkstock)

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.09.2020
  GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama