Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rozpoczyna się długi weekend w UK. Jakie utrudnienia czekają podróżnych?

Rozpoczyna się długi weekend w UK. Jakie utrudnienia czekają podróżnych?
Ten weekend może być rekordowy po względem natężenia ruchu na brytyjskich drogach. (Fot. Getty Images)
Osoby wyjeżdżające na długi weekend w UK muszą liczyć się z szeregiem utrudnień we wszystkich możliwych środkach transportu: od kolei poprzez drogi, lotniska aż po porty. Wzmożony ruch spotęguje fakt, że poniedziałkowy bank holiday jest jednocześnie początkiem tygodniowej przerwy od nauki dla większości brytyjskich szkół.
Reklama
Reklama

Dziennik "The Independent" przeprowadził analizę najważniejszych utrudnień dla podróżnych korzystających ze wszystkich głównych środków transportu.

Transport kolejowy

Network Rail planuje zamknięcie niektórych kluczowych linii międzymiastowych w związku z planowanymi pracami serwisowymi podczas długiego weekendu. 

"Osoby, które muszą podróżować między sobotą 25 maja a poniedziałkiem 27 maja, mogą spodziewać się wydłużonych czasów podróży, mniejszej dostępności miejsc i być zmuszone do korzystania z autobusów zastępujących kolej" - podano w komunikacie.

Pasażerowie udający się w podróż główną linią kolejową West Coast, łączącą Glasgow z północno-zachodnią Anglią i Londynem, będą zmuszeni do skorzystania z zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku 150 mil wysuniętym najbardziej na północ. 

Kluczowa część prac odbywa się w Shap w Kumbrii. Podróż między Glasgow Central a Oxenholme Lake District w Kumbrii, która normalnie trwa około godziny 45 minut pociągiem Avanti West Coast, będzie wymagała przesiadki w Carlisle do autobusów zastępujących pociągi szynowe i ma trwać ponad dwa razy dłużej.

Dalsze zakłócenia będą miały miejsce w okolicach Crewe i Milton Keynes. Autobusy zastąpią pociągi między Shrewsbury i Crewe, co wpłynie na pasażerów Transport for Wales.

W sobotę 25 i niedzielę 26 maja pociągi nie będą kursować przez Huddersfield, co wydłuży czas podróży przez Góry Pennińskie między Liverpoolem, Manchesterem, Leeds i Yorkiem.

Jak zwykle w dni wolne od pracy, połączenia na głównej linii Greater Anglia między Norwich, Ipswich i Londynem zostaną wstrzymane w Essex - w szczególności między Shenfield i Witham - a pasażerowie będą zmuszeni do korzystania z autobusów zastępczych.

W sobotę 25 i niedzielę 26 maja prace na nowej linii HS2 w Wendover, Buckinghamshire, doprowadzą do odwołania pociągów między Londynem Marylebone a Aylesbury.

Linia North Kent między Gravesend i Rochester zostanie zablokowana. W następny weekend, od 1 czerwca, kluczowa linia podmiejska w południowo-wschodnim Londynie między Blackheath i Charlton zostanie zamknięta na 10 tygodni z powodu naprawy 175-letniego tunelu.

Ruch drogowy

Dziesiątki tysięcy fanów piłki nożnej kibicujących dwóm wielkim drużynom z Manchesteru, City i United, przybędą z północno-zachodniej Anglii na Wembley na sobotni finał Pucharu Anglii. Będą oni szczególnie mocno obciążać ruch na kluczowych odcinkach autostrad M6, M40 i M1.

Ponadto przewiduje się poważne natężenie ruchu na innych drogach - tegoroczny długi weekend majowy ma być najbardziej ruchliwym okresem na drogach od początku pandemii.

Organizacja AA przewiduje, że najgorszym dniem na podróż będzie piątek 24 maja. Specjaliści od analiz ruchu drogowego z Inrix radzą kierowcom, aby opóźnili swoje wyjazdy do godziny 18:00, by ominąć najgorsze korki, kiedy zarówno kierowcy dojeżdżający do pracy, jak i kierowcy rekreacyjni będą wspólnie korzystać z dróg.

W sobotę szczyt natężenia ruchu spodziewany jest między godziną 15:00 a 18:00. Inrix spodziewa się, że najgorsze będą trasy z miast na wybrzeże, ponieważ kierowcy wybiorą się nad morze w najbardziej słoneczny dzień weekendu.

Oczekuje się, że w środku dnia droga M5 na południowy zachód od Devon będzie bardzo zatłoczona między Bristolem a Taunton. W sobotnie popołudnie spodziewane są zatory na M25 w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara od rejonu Heathrow do M23.

Transport lotniczy

Na głównych lotniskach panować będzie wzmożony ruch, a lotnisko w Manchesterze - trzecie najbardziej oblegane w UK po Heathrow i Gatwick - oczekuje średnio 100 000 pasażerów dziennie od piątku 24 maja do poniedziałku 2 czerwca. Wzrost ruchu w okresie świątecznym będzie o 5 procent wyższy niż rok wcześniej.

Władze portu zachęcają pasażerów do wcześniejszego pojawiania się na lotnisku zgodnie z zaleceniami linii lotniczych.

Promy

Zaostrzenie zasad dotyczących przekraczania granicy UE w porcie Dover po Brexicie prawdopodobnie ponownie spowoduje długie kolejki. Francuska Police aux Frontières jest zobowiązana na mocy umowy o opuszczeniu UE przez UK do sprawdzania i stemplowania wszystkich paszportów.

Przewoźnicy autokarowi zostali poproszeni o korzystanie ze specjalnego punktu obsługi w zachodnich dokach portu od 6 rano w piątek 24 maja do 17:30 w sobotę 25 maja. 

Czytaj więcej:

Połączenia kolejowe z Liverpool Street będą latem wstrzymane na 16 dni

Kierowcom z UK wyjeżdżającym autem za granicę grozi grzywna. Chodzi o tablice rejestracyjne

Trzecie lotnisko w Wielkiej Brytanii znosi zasadę 100 ml płynu w bagażu podręcznym

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama