Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rozpoczęła działanie komisja ws. pożaru Grenfell Tower

Rozpoczęła działanie komisja ws. pożaru Grenfell Tower
Budynek Grenfell Tower zostanie szczegółowo zbadany przez członków komisji. (Fot. Getty Images)
Komisja mająca na celu zbadanie przyczyn pożaru w apartamentowcu Grenfell Tower w Londynie w czerwcu br., w którym zginęło co najmniej 80 osób, rozpoczęła wczoraj swoje działanie - poinformowała kancelaria brytyjskiej premier Theresy May.
Reklama
Reklama

Zbudowany w 1974 roku 24-piętrowy wieżowiec, w którym znajdowało się 127 w większości socjalnych mieszkań, stanął w płomieniach krótko przed godz. 1:00 w nocy czasu lokalnego 14 czerwca. Policja potwierdziła, że badania wykazały, iż izolacje i materiały użyte na elewacji bloku nie odpowiadały normom i pomogły w rozprzestrzenieniu się ognia. To najpoważniejszy pożar w budynku mieszkalnym we współczesnej historii Wielkiej Brytanii.

W pierwszych tygodniach po pożarze lokalna społeczność ostro krytykowała władze dzielnicy Kensington&Chelsea - jednej z najbogatszych jednostek samorządu terytorialnego w kraju - oraz przedstawicieli rządu centralnego, w tym premier May, oskarżając ich o opieszałość i niewystarczające wsparcie dla poszkodowanych.

Dwa dni po pożarze May zapowiedziała powołanie komisji w sprawie katastrofy, podkreślając, że "ludzie domagają się odpowiedzi i to jest absolutnie słuszne".

Pracownicy usuwają niebezpieczne materiały z budynku Braithwaite House. (Fot. Getty Images)

Wczoraj Downing Street oficjalnie poinformowało o rozpoczęciu śledztwa, na którego czele stanął 70-letni były sędzia sądu apelacyjnego Martin Moore-Bick, ogłaszając jednocześnie zakres tematyczny, który będzie badany w toku prac.

Jak zaznaczono, komisja zbada m.in. przyczyny i przebieg pożaru, a także przyjrzy się temu, jak apartamentowiec był zaprojektowany, zbudowany i utrzymywany na przestrzeni lat. Objęte postępowaniem będą także istniejące przepisy przeciwpożarowe dotyczące wysokich budynków, a także działania podejmowane przez władze dzielnicy przed i po tragedii.

Moore-Bick zaznaczył jednak, że w trakcie publicznych przesłuchań, które rozpoczną się we wrześniu, nie będzie zajmował się szerszym tematem mieszkalnictwa socjalnego, a także relacji pomiędzy lokalną społecznością a władzami dzielnicy.

Ta decyzja została skrytykowana przez lokalną posłankę Emmę Dent Coad, która uzyskała swój mandat w czerwcowych wyborach parlamentarnych, niespełna tydzień przed pożarem.

Jak tłumaczyła Dent Coad, "obiecano nam, że śledczy uczynią wszystko, a teraz zapowiada się nam jedynie techniczną ocenę, która nie dotknie sedna problemu: tego, w jakim stopniu na przebieg remontu wpłynął brak inwestycji w mieszkalnictwo socjalne".

Brytyjska premier Theresa May zapewniła jednak, że ten temat będzie poruszony osobno w ramach działań rządu, a wiceminister odpowiedzialna za mieszkalnictwo Alok Sharma spotka się wkrótce w tej sprawie z rodzinami poszkodowanych w pożarze.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama