Menu

Rozmowy Juncker-Johnson ws. Brexitu bez przełomu

Rozmowy Juncker-Johnson ws. Brexitu bez przełomu
Była to pierwsza bezpośrednia rozmowa Junckera z brytyjskim premierem, odkąd Johnson został w lipcu szefem rządu. (Fot. Getty Images)
Dzisiejsze rozmowy w Luksemburgu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem w sprawie Brexitu nie przyniosły przełomu. Bruksela nadal czeka na propozycje ze strony Londynu.
Reklama

Była to pierwsza bezpośrednia rozmowa Junckera z brytyjskim premierem, odkąd Johnson został w lipcu szefem rządu. Przywódcy spotkali się na roboczym lunchu w jednej z restauracji w stolicy Wielkiego Księstwa.

W komunikacie wydanym po spotkaniu KE przekazała, że jego celem było "podsumowanie toczących się rozmów technicznych między UE i Wielką Brytanią oraz omówienie kolejnych kroków".

"Przewodniczący Juncker przypomniał, że obowiązkiem Zjednoczonego Królestwa jest zaproponowanie rozwiązań prawnych zgodnych z umową o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. (...) Podkreślił ciągłą gotowość i otwartość Komisji na zbadanie, czy takie propozycje spełniają cele backstopu. Takie propozycje nie zostały jeszcze przedstawione" - poinformowano.

Tzw. backstop to główny problem braku porozumienia między Londynem a UE. (Fot. Getty Images)

Backstop to mechanizm mający na celu niedopuszczenie do powstania twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. To główny problem braku porozumienia między Londynem a UE, a także między rządem Johnsona a częścią brytyjskich parlamentarzystów. Dotąd Izba Gmin trzykrotnie odrzuciła umowę wynegocjowaną w 2018 r. przez rząd byłej premier Theresy May.

Komisja podkreśliła, że jest dostępna do rozpoczęcia prac nad Brexitem "przez całą dobę". "Październikowy szczyt Rady Europejskiej będzie ważnym etapem tego procesu. 27-ka (tj. kraje UE bez Wielkiej Brytanii - przyp. red.) pozostaje zjednoczona" - wskazano w komunikacie.

Do Brexitu pozostało mniej niż siedem tygodni. Ma on nastąpić 31 października.

  Komentarze
  • 1234
   16 września 2019, 17:21

   A te rozmowy wyglądają tak !!! Ja was poproszę o przedłużenie brexitu bo muszę,a wy mi odmówicie!! I wtedy Borysek osiąga to co chce !!
   I jest czysty !!!

  • Typowa fanka b-londynka
   16 września 2019, 17:41

   pytanie mam. co ten baksto jest wogule? boi jerszcze nigdy nie wyjaśniliście mi? i czy un nie narusza praw człowiekuw a w strzegulności kobietów????? senk ju!

  • Fadel
   16 września 2019, 18:55

   Jak to bez sukcesu!!! Powiedział Juncker'owi że UK wychodzi z EU bez żadnego ale na Halloween 2019.

  • Jpek
   16 września 2019, 23:01

   dwóch starych debili, którzy nachłapali się juz w swoim życiu, decyduje o przyszłości milionów. Skończy się to krwią na ulicach

  • Tom
   17 września 2019, 07:55

   Brytyjski Rząd przegłosował ustawę, która kończy obowiązywanie prawa unijnego z dniem brexitu w Wlk. Brytanii. Może wam się to wydawać mało istotne ale to właśnie jest największe zagrożenie dla obywateli państw europejskich jak i dla samych Brytyjczyków. Nie jest dla nikogo chyba tajemnicą, że nawet agencje rządowe w UK łamią europejskie prawo, a prywatne firmy robią to nagminnie. Po brexicie, UK pod względem prawnym stanie się dzikim krajem i nie będzie możliwości zawarcia jakiejkolwiek umowy z UE. Dobrej czy złej. Pozostanie tylko WTO, a że WTO jest w stanie agonalnym to nic nie pozostanie..

  • Mark111
   17 września 2019, 08:27

   To tragiczne , ze mozna bylo przeglosowac cos tak waznego na smutek manipulacji i niedomowien. Przeciez kazdy rosadny czlowiek po pytaniach " w tle " o np.emigrantow , miejsca pracy i ogolnie bezpieczenstwo , wybralby wersje WYCHODZE , czyli jest zdecydowanie za brexitem. Zwykle to jak pytanie postawimy i jaka jest sila razenia komentarzy ( nie mylic z argumentami ) decyduje o efekcie koncowym. Goebbels padlby na kolana gdyby zobaczyl jak sie rozgrywa tak istotne dla milionow sprawy.
   Niestety dalej nie ma pewnosci co bedzie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości