Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rosyjska Duma w pośpiechu zmienia kodeks karny: Więzienie za poddanie się i odmowę udziału w wojnie

Rosyjska Duma w pośpiechu zmienia kodeks karny: Więzienie za poddanie się i odmowę udziału w wojnie
Rosja zaostrza prawo karne. Na zdj. budynek Dumy Państwowowej Federacji Rosyjskiej. (Fot. Getty Images)
Duma Państwowa przyjęła od razu w drugim i trzecim czytaniu poprawki do kodeksu karnego, które przewidują karę więzienia za dobrowolne poddanie się oraz odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych. W ustawie pojawiły się pojęcia 'mobilizacja' i 'stan wojenny'.
Reklama
Reklama

W Kodeksie Karnym pojawi się nowy artykuł – "dobrowolne poddanie się", za który przewidziano karę do 10 lat pozbawienia wolności – informuje niezależny portal Meduza.

Ponadto pojawił się artykuł dotyczący szabru – za to przestępstwo grozi kara do 15 lat więzienia.

Po raz pierwszy pojawia się sformułowanie "mobilizacja" i "stan wojenny". Jeśli do wymienionych przestępstw dojdzie w czasie mobilizacji lub stanu wojennego, będzie to okoliczność zwiększająca karę.

W ustawie przewidziano zaostrzenie kary za samowolne oddalenie się z jednostki "w czasie mobilizacji lub stanu wojennego" (do 10 lat). Odpowiedzialność karna jest także przewidziana w przypadku niestawienia się poborowych na wezwanie władz wojskowych oraz w przypadku dezercji.

Wprowadzona zostaje również kara za niewypełnienie rozkazu dowódcy wydanego w czasie stanu wojennego, w czasie wojny lub w warunkach konfliktu zbrojnego, lub prowadzenia działań zbrojnych, a także za odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych (od dwóch do trzech lat więzienia).

Czytaj więcej:

Wywiad Ukrainy: Szefowie rosyjskich władz okupacyjnych ewakuują swoje rodziny z Krymu

Media w Finlandii: Rosjanie zakopują euro w przygranicznych lasach

Amerykański politolog: Wojna w Ukrainie zmienia układ sił w Europie

Reuters: Według Putina, Rosja nie spieszy się z zakończeniem działań militarnych

Rosyjska Flota Czarnomorska wycofała część okrętów podwodnych z Sewastopola

  Komentarze
  • Parafina
   23 września, 11:37

   To niech ta ich "Duma" idzie na front i wypelnia rozkazy i wtedy uchwala nowe prawa i kary za ich niewykonanie albo za dezercje lub niestawienie sie w koszarach. Co to w ogóle jest, ze kaze sie ludziom isc na wojne i umierac pod grozbá wiézienia i pod widzimisié rzádu. Bo oni sobie uchwalá co tam chcá i co tam im bardziej pasuje a prywatna firma ochroniarska zwana policjá lub milicjá wraz z wojskiem to wyegzekwujá. Byle oni nie musieli isc na wojne i ginác to uchwalajá pod porzykrywká prawa i patriotyzmu czy obrony kraju, ze to ty masz isc zabijac i zostac zabitym ! Tfu !

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama