Menu

Rośnie ryzyko Brexitu bez umowy. Funt najsłabszy od 2017 r.

Rośnie ryzyko Brexitu bez umowy. Funt najsłabszy od 2017 r.
Coraz bardziej realny staje się scenariusz, w którym pozostają tylko dwie opcje: Brexit bez umowy lub brak Brexitu. (Fot. Getty Images)
Kurs funta spadł dzisiaj do najniższego poziomu od 2017 r. To reakcja rynku na rosnące ryzyko wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy po tym, jak pretendenci do objęcia teki premiera zintensyfikowali swoje żądania dotyczące renegocjacji Brexitu - podaje Bloomberg.
Reklama

Funt szterling był na najsłabszym poziomie w stosunku do dolara od ponad dwóch lat; w stosunku do euro osiągnął najniższy poziom od sześciu miesięcy.

Brytyjska waluta "zareagowała" na słowa kandydatów do zastąpienia premier Theresy May, Borisa Johnsona i Jeremiego Hunta, którzy - podczas wczorajszej debaty - jeszcze raz podkreślili, że będą żądać od UE, aby zrezygnowała z kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Płn. (tzw. backstopu). Jak zaznaczyli, środek ten musi zniknąć, a w grę nie wchodzą żadne ulepszenia.

"Sprzeciw obu kandydatów wobec mechanizmu awaryjnego radykalnie zmniejsza szansę na Brexit z umową" - zauważa cytowany przez Bloomberga Thu Lan Nguyen, strateg walutowy w Commerzbank AG.

Brytyjska waluta "zareagowała" na słowa kandydatów do zastąpienia premier Theresy May. (Fot. Getty Images)

Obawy inwestorów rozbudziła też determinacja obu kandydatów do wynegocjowania z UE "nowej umowy", a nie poprawienia porozumienia osiągniętego przez May. Tymczasem UE nie widzi szans na kolejne negocjacje ws. brexitowego rozwodu.

"W ten sposób coraz bardziej realny staje się scenariusz, w którym pozostają tylko dwie opcje: Brexit bez umowy lub brak Brexitu; a ponieważ zarówno Johnson, jak i Hunt dali jasno do zrozumienia, że ​​chcą opuścić UE, szanse na bezumowny Brexit rosną" - dodaje ekspert z Commerzbank AG.

Członkowie Partii Konserwatywnej będą głosowali w sprawie następcy May do 22 lipca, a wynik powinien być ogłoszony następnego dnia. 

Dla nowego szefa rządu pierwszym wyzwaniem będzie szybkie wznowienie rozmów z UE i wypracowanie kompromisu dotyczącego warunków opuszczenia Wspólnoty przed ustalonym na 31 października terminem Brexitu.

  Komentarze
  • Kris
   16 lipca 2019, 18:13

   funt najsłabszy od 2017 r.?

  • Jan
   16 lipca 2019, 21:05

   Funt zawsze spada na wakacje. Nie robcie sesacjii

  • Hmm
   16 lipca 2019, 23:21

   Po 3 latach od glosowania nadal niema Brexitu?-to juz nie bedzie.Za 20 lat nadal bedzie brexitowanie :)

  • Hmmm2
   16 lipca 2019, 23:31

   Po 3 latach juz tak sie przyzwyczailem do Brexitu,ze jak juz kiedys wkoncu nastapi,to chyba bedzie mi brakowalo tego uczucia ciaglego czekania :) ...hmmm ile bedzie 4 minus 8? :)

  • Twòj Pan
   17 lipca 2019, 00:22

   Szaleńcy w pazdzierniku funt zrówna się z dolarem albo mniej strzał we własná stope tylko pogratulować

  • Kawa
   17 lipca 2019, 00:32

   Niestety ale tak to sie pewno skonczy ze dojdzie do Brexitu bez umowy . Funt poleci w dol , ceny pojda w gore beda problemy z dostawa zywnosci i lekow sprowadzanych z UE a potem moze dojsc do zamieszek i protestow jak we Francji. UK idzie na dno.

  • Czytelnik
   17 lipca 2019, 06:27

   Tak dalej to wszyscy wyjada

  • Richie
   17 lipca 2019, 08:03

   Rozegrali Brukselę koncertowo 👍 Szkoda że Polska także nie może pozwolić sobie na hard Brexit

  • Eryk
   17 lipca 2019, 09:19

   Nie będzie Brexitu. Brytolom nie na rękę, brak lekarzy, brak lekars, brać pracowników, Twardy Brexit uziemi cała flotę samolotów i pociogow nie mówić o statkach. Pozatym Irandia ma umowę ze nie może być granic. Złamanie umowy spowoduje zamieszki na ulicach, jak we wloszech co zrobiły żółte kamizelki.....

  • Marian wasowski
   17 lipca 2019, 10:35

   Motloch polski drugi sort niech tu zostaje i oddaje benefity na konto landlorda

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama