Menu

Rośnie liczba ataków na mniejszości religijne. Zagrożeni głównie żydzi i muzułmanie

Rośnie liczba ataków na mniejszości religijne. Zagrożeni głównie żydzi i muzułmanie
Wielka Brytania jest zróżnicowana religijnie, choć największą grupę społeczeństwa stanowią ateiści i agnostycy (53%). (Fot. Getty Images)
W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ataków ze względów religijnych. Szczególnie narażeni są muzułmanie i żydzi.
Reklama

40-procentowy wzrost liczby incydentów odnotowały służby policyjne w Anglii i Walii. Ponad połowa z nich była skierowana przeciwko muzułmanom.

“Dane te stanowią część opublikowanych właśnie statystyk Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które wykazują niemal o 20% więcej przestępstw z nienawiści w ostatnim roku. W sumie zgłoszono 94 tys. ataków. Trzy czwarte z nich miały podłoże rasowe, reszta dotyczyła kolejno orientacji seksualnej, religii oraz niepełnosprawności” - przytacza statystyki “Evening Standard”.

Jak zauważa dziennik, najbardziej gwałtowny wzrost odnotowano w przestępstwach na tle religijnym – o 40%. Znacznie przybyło także zgłoszeń od osób pokrzywdzonych ze względu na transseksualizm (32%), niepełnosprawność (30%) oraz orientację seksualną (27%).

Według policyjnych statystyk, w stosunku do 2012 odnotowano dwukrotnie więcej incydentów. Zdaniem ministerstwa, przyczyną zjawiska jest usprawnienie sposobu rejestracji przestępstw oraz nasilenie ataków po referendum w sprawie Brexitu oraz zamachach terrorystycznych.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Reklama