Menu

Rosjanie odwołają się od decyzji WADA

Rosjanie odwołają się od decyzji WADA
Prezydent Władimir Putin sankcje nałożone przez WADA ocenił jako "niesprawiedliwe". (Fot. Getty Images)
Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) poinformowała wczoraj, że odwoła się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS) od decyzji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) o zakazaniu sportowcom startu w ważnych imprezach w barwach tego kraju - podała agencja prasowa TASS.
Reklama

"RUSADA złoży apelację w sprawie decyzji WADA w ciągu 10-15 dni" - zaznaczył cytowany przez TASS szef rady nadzorczej RUSADA Aleksander Iwlew.

Formalnie rada nadzorcza wydała zalecenie dotyczące odwołania, które zostanie przedstawione Walnemu Zgromadzeniu do końca grudnia. Media zaznaczają jednak, że zatwierdzenie tej decyzji będzie formalnością, bowiem już wcześniej większość członków Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego i Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego zapowiedziało, że chcą złożenia apelacji.

Szef Rosyjskiej Agencji Antydopingowej Jurij Ganus, który nie jest członkiem rady nadzorczej, przyznał z kolei, że nie widzi żadnych szans na to, by odwołanie dało pomyślny dla Rosjan efekt.

Komitet Wykonawczy WADA 9 grudnia br. zdecydował o wykluczeniu Rosji z letnich igrzysk w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 roku w związku z aferą dopingową w tym kraju. Sankcje mają obowiązywać do 2023 roku i obejmują również inne wielkie imprezy międzynarodowe, w tym mistrzostwa świata.

RUSADA złoży apelację w sprawie decyzji WADA w ciągu 10-15 dni. (Fot. Getty Images)

W ciągu czterech najbliższych lat Rosja nie będzie mogła również organizować najważniejszych imprez. Rosyjscy sportowcy nie będą mogli startować w tym okresie w swoich barwach, ale możliwy jest ich występ pod neutralną flagą, bez hymnu.

Już wcześniej WADA potwierdziła, że sankcje nie będą miały wpływu na plany rozegrania w Rosji meczów przyszłorocznych piłkarskich mistrzostw Europy. Cztery spotkania, w tym jedno ćwierćfinałowe, mają się odbyć w Sankt Petersburgu. W tym mieście ma zostać rozegrany także finał piłkarskiej Ligi Mistrzów w 2021 roku.

Czołowi rosyjscy politycy, z prezydentem Władimirem Putinem na czele, sankcje nałożone przez WADA oceniło jako niesprawiedliwe.

Kryzys w rosyjskim sporcie trwa już prawie pięć lat, a jego ostatnia odsłona dotyczy podejrzenia o manipulacje danymi, jakie WADA otrzymała z moskiewskiego laboratorium antydopingowego. Pracujący na zlecenie WADA eksperci informatyczni stwierdzili, że z tych danych usunięto setki podejrzanych wyników.

Czytaj więcej:

Witold Bańka szefem Światowej Agencji Antydopingowej

Rosja wykluczona z igrzysk olimpijskich w Tokio i w Pekinie

Rosyjska prasa o decyzji WADA: "Czarny poniedziałek" dla naszego sportu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama