Menu

Rosja może zezwolić na podwójne obywatelstwo

Rosja może zezwolić na podwójne obywatelstwo
Liczba cudzoziemców ubiegających się o paszport rosyjski rośnie. (Fot. Getty Images)
Władze Rosji mogą w przyszłości zezwolić na to, by cudzoziemcy uzyskujący jej obywatelstwo nie musieli rezygnować z poprzedniego - podał portal RBK. Obecnie jest to konieczne, choć w praktyce trudno jest sprawdzić, czy do takiej rezygnacji doszło.
Reklama

Wyrzeczenie się poprzedniego obywatelstwa nie jest konieczne np. wtedy, gdy cudzoziemiec uzyskał rosyjski paszport w trybie uproszczonym. Rosja obecnie oferuje taki tryb obywatelom Ukrainy mieszkającym w rejonach Donbasu kontrolowanych przez separatystów.

Liczba cudzoziemców ubiegających się o paszport rosyjski rośnie i eksperci cytowani przez RBK uważają, że poluzowanie przepisów zwiększy jeszcze jego atrakcyjność.

Jak podał portal, propozycja zmian przepisów o obywatelstwie znalazła się w prognozie przygotowanej przez ministerstwo gospodarki i zaakceptowanej przez rząd, ogłoszonej w poniedziałek wraz z projektem budżetu. Głosi ona, że w perspektywie należałoby podczas realizowania polityki migracyjnej "wykluczyć obowiązkowe żądanie rezygnacji z obcego obywatelstwa" dla cudzoziemców uzyskujących obywatelstwo Federacji Rosyjskiej.

Ministerstwo wskazało, że zwiększenie atrakcyjności Rosji jako kierunku migracji pomoże w zrekompensowaniu spadku przyrostu naturalnego. Pożądane byłoby przyciągnięcie w procesie migracji "wysokiej jakości kapitału ludzkiego" - ocenia resort.

Przed wjazdem do Rosji wizę muszą uzyskać obywatele Polski, państw strefy Schengen i reszty krajów Unii Europejskiej. Również w przypadku wychodzącej z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii, obowiązuje wiza do Rosji. (Fot. Getty Images)

Obecnie podczas uzyskiwania paszportu Rosji w zwykłym trybie cudzoziemcy muszą jednocześnie zwrócić się do własnego kraju z wnioskiem o rezygnację z jego obywatelstwa. Nie jest to konieczne przy trybie uproszczonym ani w przypadku, gdy choćby jedno z rodziców cudzoziemca ma obywatelstwo Rosji i mieszka w niej.

Od stycznia do sierpnia br. obywatelstwo Rosji uzyskało ponad 221 tysięcy osób, czyli o 22 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - wynika z danych MSW Rosji. Resort nie precyzuje jednak, ile z tych osób uzyskało obywatelstwo w trybie zwykłym.

Od lipca br. Rosja oferuje uproszczony tryb uzyskiwania obywatelstwa mieszkańcom obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy. O paszporty rosyjskie w tym trybie mogą ubiegać się obywatele Ukrainy mieszkający na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów, a także ci, którzy wcześniej mieszkali w Donbasie, w tym w rejonach będących obecnie pod kontrolą ukraińskich władz centralnych.

Czytaj więcej:

PE: UE powinna być gotowa na dalsze sankcje wobec Rosji

MI6 obawia się, że Rosja ma materiały kompromitujące księcia Andrzeja

E-wizy do Petersburga dla obywateli 53 państw, w tym Polski

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama