Menu

Rosja: Setki cudzoziemców, w tym Polacy, korzystają z e-wiz do Petersburga

Rosja: Setki cudzoziemców, w tym Polacy, korzystają z e-wiz do Petersburga
Petersburg jest miastem wydzielonym Federacji Rosyjskiej i stanowi jej odrębny podmiot. (Fot. Getty Images)
648 cudzoziemców skorzystało w pierwszych dniach z bezpłatnych wiz elektronicznych umożliwiających odwiedzenie Petersburga i obwodu leningradzkiego. Weszły one w życie od 1 października. Na podstawie e-wizy przekroczyło granicę m.in. 31 podróżnych z Polski.
Reklama

Z e-wiz do Petersburga cudzoziemcy zaczęli korzystać 5 października. Dane, ogłoszone przez służby graniczne FSB Rosji, są więc statystyką z minionego weekendu. Blisko połowę z około 650 turystów z e-wizą stanowili obywatele Estonii - było to 286 osób. Podróżni przybyli też z Łotwy (76 osób), Litwy (75 osób) i Finlandii (34 osoby), skąd do Petersburga przypłynąć można promem.

Wielu było również turystów z Rumunii (50 osób) i Niemiec (32 osoby), a 31 podróżnych przybyło z Polski. O połowę mniej odwiedzających stanowili obywatele Chin (15 osób). Z e-wizą przybyli także turyści z Filipin i Meksyku (po 6 osób), Francji i Iranu (po pięć osób).

Pojedyncze osoby przekraczające granicę pochodziły z sześciu krajów UE (m.in. z Węgier, Danii, Irlandii, Czech), a także z Indii i Japonii.

Petersburg położony jest w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. (Fot. Getty Images)

Wśród 648 cudzoziemców z e-wizą dziewiętnaście osób nie zostało przepuszczonych przez granicę z powodu błędów technicznych popełnionych przy składaniu wniosku.

Do piątku, 4 października, wnioski o wydanie wiz elektronicznych do Petersburga i regionu złożyło około 6 tys. cudzoziemców.

Prócz Petersburga i obwodu leningradzkiego, Rosja uruchomiła wizy elektroniczne w sąsiadującym z Polską obwodzie kaliningradzkim. Pierwszy zaś taki projekt działa od sierpnia 2017 roku na Dalekim Wschodzie. Ogółem na podstawie e-wiz odwiedziło dotąd Rosję blisko 90 tys. osób.

 

Czytaj więcej:

Rosja może zezwolić na podwójne obywatelstwo

E-wizy do Petersburga dla obywateli 53 państw, w tym Polski

Rosja otwiera granicę. Od dziś do Kaliningradu z e-wizą

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama