Menu

Rosja: Co najmniej 41 ofiar śmiertelnych katastrofy samolotu Aerofłotu

Rosja: Co najmniej 41 ofiar śmiertelnych katastrofy samolotu Aerofłotu
Dym palącego się samolotu widoczny był z dużej odległości. (Fot. Getty Images)
Załoga samolotu należącego do linii Aerofłot, który miał lecieć z Moskwy do Murmańska, poprosiła wczoraj o zgodę na lądowanie na lotnisku Szeremietiewo ze względu na 'problemy techniczne' krótko po starcie o godz. 18:02 czasu lokalnego. Z powodu trudnych warunków pogodowych dopiero przy drugiej próbie samolot zdołał wylądować.
Reklama
Reklama

Podczas twardego lądowania samolot kilkakrotnie uderzył w pas startowy. Jak poinformował przedstawiciel Aerofłotu, silniki maszyny znajdującej się już na pasie startowym stanęły w płomieniach. Wkrótce ogarnęły tylną część samolotu, która została ona całkowicie zniszczona.

37 osób z 78, które znajdowały się na pokładzie, przeżyło awaryjne lądowanie samolotu Suchoj Superjet 100 na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo - poinformował Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Oznaczałoby to, że zginęło 41 osób. Wszczęto śledztwo w celu ustalenia przyczyn katastrofy.

Wcześniej informowano o 13 ofiarach śmiertelnych. Wśród ofiar śmiertelnych jest dwoje dzieci oraz jeden członek załogi, która liczyła pięć osób.

Ludzie, którzy wydostali się z samolotu, zaczęli rozbiegać się w panice, stąd problemy z oszacowaniem liczby ofiar. Lotnisko Szeremietiewo zostało przejściowo zamknięte. Potem częściowo wznowiło pracę, jednak wiele lotów przekierowano do innych moskiewskich portów lotniczych.

Pozostałości samolotu widoczne po ugaszeniu ognia. (Fot. Getty Images)

Suchoj Superjet 100 (SSJ 100) to regionalny wąskokadłubowy samolot pasażerski, przeznaczony dla 98-108 pasażerów, z silnikiem SaM146. Według stanu na kwiecień 2019 roku wyprodukowano łącznie 186 samolotów tego typu. SSJ 100 był pierwszym rosyjskim samolotem pasażerskim powstałym po rozpadzie ZSRR i wielką nadzieją rosyjskiego przemysłu lotniczego.

Jednak w 2012 roku SSJ 100 rozbił się w Indonezji w trakcie lotu pokazowego; zginęło 45 osób. Zdarzały się także inne incydenty przy użytkowaniu tych maszyn. Według niezależnych ekspertów, problemy stwarzały zwłaszcza silniki tych maszyn.

Jak poinformował koncern Suchoj, samolot, w którym doszło do niedzielnej tragedii, był w użytkowaniu od 2017 roku. Ostatni przegląd techniczny przeszedł na początku kwietnia br.

Przedstawiciel Rosawjacji, państwowej agencji ds. lotnictwa cywilnego, oświadczył agencji TASS, że jest jest jeszcze zbyt wcześnie aby mówić o ewentualnym zakazie lotów samolotów SSJ 100.

W poniedziałek w Murmańsku rozpoczęła się trzydniowa żałoba ogłoszona przez władze w związku z tragedią. W nocy z niedzieli na poniedziałek Komitet Śledczy podał liczbę ofiar śmiertelnych katastrofy - 41.

Większość pasażerów, którzy zginęli w pożarze samolotu Suchoj Superjet 100 na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, zatruła się toksycznymi produktami spalania - podała dzisiaj agencja TASS powołując się na źródło w organach ochrony prawa.

"Przeważająca większość pasażerów, którzy nie zdołali się wydostać z samolotu i zginęli, zatruła się produktami spalania. (...) Przyczyny śmierci ustalone zostaną w toku ekspertyzy, ale można oceniać, że większość tych, którzy pozostali w samolocie, zginęła z powodu zatrucia" - podało to źródło.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.06.2021
  GBP 5.2617 złEUR 4.5306 złUSD 3.7349 złCHF 4.1601 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama