Menu

Rosja: Chcemy silnej i niezależnej Unii Europejskiej

Rosja: Chcemy silnej i niezależnej Unii Europejskiej
Rosja zapewniła, że zależy jej na pełnej normalizacji stosunków z UE. (Fot. Getty Images)
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oświadczył dziś, że Rosji zależy na silnej i niezależnej Unii Europejskiej. Dążenie UE do niezależności w sferze bezpieczeństwa to pozytywne zjawisko - zaznaczył podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC).
Reklama

W swym wystąpieniu uznał dążenie UE do niezależności, samowystarczalności i suwerenności w sferze bezpieczeństwa i obrony za pozytywne zjawisko, które mogłoby wzmocnić wielobiegunowy porządek świata.

"Na ile Unia Europejska uzyska zgodę, żeby to zrobić - to zupełnie inna kwestia" - dodał, przestrzegając jednocześnie przed powrotem myślenia w kategoriach "kolonializmu, żelaznych kurtyn i kordonów sanitarnych".

Ławrow uważa, że UE dała się wciągnąć przez USA w sankcje na Rosję, nałożone w odpowiedzi na aneksję Krymu i wspieranie prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie.

"W czasie, gdy Europejczycy dali się wciągnąć w bezsensowną konfrontację z Rosją, ponosząc wielomiliardowe straty z powodu narzuconych im zza oceanu sankcji, świat nadal szybko się zmienia" - powiedział Ławrow. "Co mamy w rezultacie? Zjednoczona Europa nie została zbudowana. (...) Wspólny europejski dom wymaga kapitalnego remontu" - ocenił.

Rosyjski minister ubolewał, że po upadku Związku Sowieckiego Zachód zdecydował się na "natocentryzm" i nie zbudował przyjaznych relacji z Rosją.

"Wyzwania, które przed nami stoją, można rozwiązać tylko wspólnie" - zaapelował. "Jesteśmy przekonani, że bez normalizacji stosunków rosyjsko-unijnych strategiczna autonomia UE w sferze bezpieczeństwa jest raczej niemożliwa" - prognozował.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa to największe na świecie spotkanie ekspertów ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. W obradach bierze udział 35 szefów państw i rządów, a także ok. 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony. Polskę reprezentują szef MSZ Jacek Czaputowicz i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.250 złUSD 3.919 złCHF 3.992 zł

  Sport


  Reklama