Menu

Rodzinne miasteczko Mussoliniego przestaje finansować wizyty w Auschwitz

Rodzinne miasteczko Mussoliniego przestaje finansować wizyty w Auschwitz
"Nie zadbano o wszechstronne naświetlenie historii" - twierdzi burmistrz włoskiego miasteczka mówiąc o wycieczkach młodzieży do obozu w Auschwitz. (Fot. Getty Images)
Władze miasteczka i gminy Predappio, gdzie urodził się Benito Mussolini, postanowiły zaprzestać finansowania projektu nazwanego 'Pociąg pamięci', w ramach którego organizowano podróże młodzieży do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.
Reklama
Reklama

Władze Predappio uznały inicjatywę za "stronniczą". Burmistrz liczącego 6 tys. mieszkańców miasteczka Roberto Canali, zapytany o przyczyny tej decyzji wyjaśnił, że władze tej gminy leżącej w regionie Emilia-Romania uznały, iż projekt nie jest oparty na obiektywnym podejściu do historii. Zarzut wobec jego inicjatorów brzmiał: "nie zadbano o wszechstronne naświetlenie historii".

Według burmistrza, przy organizowaniu podróży do Auschwitz, zignorowano takie miejsca zbrodni przeciwko ludzkości, jak stalinowskie gułagi oraz zabójstwa Włochów przez jugosłowiańskich partyzantów na granicy obecnej Słowenii podczas II wolny światowej.

"Nie jesteśmy przeciwni organizowaniu podróży pociągiem pamięci" - tłumaczył Canali włoskiej agencji ANSA, która zwróciła się do niego w związku z zainteresowaniem, jakie sprawa wywołała w mediach.

"Jednak te pociągi kursują tylko w jedno miejsce i nie zamierzamy współpracować z nikim, kto zapomina o całej reszcie" - oznajmił burmistrz. "Cała nasza młodzież powinna poznawać historię i również to, co się stało w nazistowskich obozach koncentracyjnych, jak Auschwitz. Ale gmina wniesie swój wkład w tę inicjatywę, kiedy pociągi pamięci będą się także zatrzymywały w pobliżu gułagów, ponieważ prawidłowe podejście do sprawy pamięci powinno obejmować wszystko, całe 360 stopni" - oświadczył Canali.

Muzeum w Auschwitz przyciąga co roku miliony turystów, którym trudno uwierzyć w piekło, jakie miało tu miejsce w latach . (Fot. Getty Images)

ANSA pisze także o reakcji włoskiego Krajowego Stowarzyszenia Partyzantów (Anpi) na całą sprawę. Przedstawiciel Stowarzyszenia Miro Gori oświadczył: "Sprawić, aby ludzie poznali tragedię 6 milionów ludzi zgładzonych przez nazifaszystów, to moim zdaniem minimum tego, co można zrobić na rzecz demokracji".

Działające w Predappio stowarzyszenie "Wspólnota pokoleń", które w tym roku postanowiło wyasygnować 370 euro na pokrycie kosztów podróży pewnego młodego mieszkańca gminy do byłego obozu w Auschwitz, wydało komunikat, w którym oświadcza: "Dzięki tej niewielkiej kwocie młody człowiek mógł uzmysłowić sobie największą tragedię ludzkości".

Gmina Predappio, w której został pochowany Mussolini, znalazła się w centrum gorących polemik wśród Włochów, odkąd Canali, jej pierwszy od 75 lat prawicowy burmistrz, obiecał udostępnienie odwiedzającym grobu Duce Italii.

Czytaj więcej:

Włochy: 9 tys. euro kary za napis "Auschwitzland" na koszulce

Muzeum Auschwitz apeluje do zwiedzających, by szanowali pamięć ofiar

Miejsce Pamięci Auschwitz w tym roku może odwiedzić nawet 2,3 mln osób

Hiszpania: Interwencja ambasador RP po artykule o obozie Auschwitz-Birkenau

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.05.2021
  GBP 5.2720 złEUR 4.5764 złUSD 3.7861 złCHF 4.1723 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama