Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: Polish swimming areas among worst in Europe

Report: Polish swimming areas among worst in Europe
Mazurskie jeziora nie są już takie czyste jak kiedyś... (Fot. Getty Images)
Only 55 percent bathing areas in Poland are of very good quality - according to a report published by the European Commission. This is the worst result in the EU, because the EU average is 85%.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Raport uwzględnił jakość wody w kąpieliskach w 27 krajach członkowskich Unii oraz w Albanii i Szwajcarii. Zgodnie z jego rezultatem, brudniejsze od polskich są tylko kąpieliska w Albanii, gdzie 41 proc. badanych miejsc do kąpieli uzyskało wynik wysokiej jakości.

Spośród ponad 22 tys. kąpielisk w Europie, uwzględnionych w raporcie za 2023 rok, około 85 proc. było bardzo dobrej jakości. 96 proc. z nich spełniało minimalne normy czystości, a tylko 1,5 proc. wód zaklasyfikowano jako kąpieliska o bardzo złej jakości wody.

Austria, Chorwacja i Grecja mogą się pochwalić największą czystością swoich kąpielisk, ponieważ 95 proc. i więcej zbadanych wód w tych krajach było najwyższej jakości.

Chorwackie plaże mogą się poszczycić krystalicznie czystą wodą. (Fot. Getty Images)

Natomiast poniżej unijnej średniej znalazło się 13 krajów członkowskich oraz wspomniane Albania i Szwajcaria. Poza Polską i Albanią wynik poniżej 70 proc. uzyskały też Belgia, Estonia i Węgry.

Jakość wody na brzegach mórz i oceanów jest ogólnie lepsza niż w rzekach i jeziorach. W 2023 roku 89 proc. przybrzeżnych kąpielisk w UE sklasyfikowano jako doskonałe, a w kąpieliskach śródlądowych - 79 proc.

Obowiązek monitorowania wody w kąpieliskach nakłada na kraje członkowskie unijna dyrektywa. Pod uwagę brana jest nie ogólna jakość wody, ale też występowanie bakterii, które mogą powodować choroby wśród plażowiczów. Raport sporządzono na podstawie danych przedstawionych przez państwa członkowskie.

Sopocka plaża. (Fot. Getty Images)

Polska ma także najwyższy wśród badanych krajów odsetek kąpielisk, w których jakość wody nie została sprawdzona - próbki nie pobrano lub nie przedstawiono jej wyniku w prawie co czwartym kąpielisku w Polsce.

Europejska Agencja Środowiska, odpowiadająca w imieniu KE za gromadzenie danych na temat jakości wody w Europie, dysponuje na swojej stronie internetowej interaktywną mapą. Urlopowicze mogą sprawdzać za jej pomocą jakość kąpielisk, z których planują korzystać tego lata.

Czytaj więcej:

Kąpieliska w UK szkodliwe dla zdrowia? Szokujące doniesienia z raportu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.06.2024
    GBP 5.1423 złEUR 4.3468 złUSD 4.0549 złCHF 4.5614 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement