Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Quick divorce at the notary? A revolution in Polish law is coming

Quick divorce at the notary? A revolution in Polish law is coming
Wprowadzenie rozwodu notarialnego mogłoby odciążyć sądownictwo. (Fot. Getty Images)
The Ministry of Justice is working on introducing the possibility of extrajudicial dissolution of marriages. This would benefit courts and couples who are not in conflict, today's 'Rzeczpospolita' reported.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Planowane zmiany dotyczące możliwości uzyskania rozwodu za porozumieniem stron nie tylko przed obliczem sądu gazeta nazwała "rewolucyjnymi".

Poinformowała, że w Ministerstwie Sprawiedliwości rozważane są dwie koncepcje: rozszerzenie uprawnień notariuszy lub dopuszczenie rozwodów przed urzędnikiem urzędu stanu cywilnego.

Zdaniem cytowanych przez "Rz" przedstawicieli ministerstwa przyjęcie takiego rozwiązania wpłynęłoby na odciążenie sądów i umożliwiło małżonkom szybsze uzyskanie rozwodu za porozumieniem stron, bez orzekania o winie, zwłaszcza w sytuacji, gdy małżonkowie nie posiadają małoletnich dzieci.

Gazeta przypomniała, że obecnie rozwód bez orzekania o winie, a więc należący do kategorii spraw bezspornych, można uzyskać na rozprawie trwającej kwadrans. "Kłopot w tym, że aby do niej w ogóle doszło, trzeba czekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Rozstrzyganie w tej materii zastrzeżone jest dla sądów okręgowych, które są przeciążone m.in. licznymi procesami frankowymi" - podkreślono w artykule.

Zdaniem cytowanego przez "Rz" Aleksandra Szymańskiego, prezesa Krajowej Rady Notarialnej, w sprawach, w których brak jest sporu i nie występuje kwestia opieki nad dziećmi, rozwiązanie małżeństwa przed notariuszem będzie zdecydowanie szybsze niż prowadzenie postępowania przed sądem. Wprowadzenie rozwodu notarialnego odciąży też sądownictwo - ocenił.

Na taki krok zdecydowały się już m.in. Hiszpania, Francja, Łotwa, Litwa i Słowenia.

Dr Joanna Dominowska, adwokat specjalizująca się w prawie rodzinnym, stwierdziła, że również powierzenie kompetencji związanych z rozwodem urzędnikom USC "byłoby o tyle sensowne, że to przed nimi zawiera się małżeństwo, więc i przed nimi powinno się je rozwiązywać".

Czytaj więcej:

W Polsce rośnie liczba stwierdzeń o nieważności małżeństw kościelnych

Polacy 2023 roku złożyli blisko 81 tys. pozwów rozwodowych. To tylko 3 proc. więcej niż w 2022

Londyn: Przez pomyłkę prawnika rozwód otrzymała niewłaściwa para

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.06.2024
    GBP 5.1027 złEUR 4.3087 złUSD 4.0291 złCHF 4.4903 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement