Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak znaleźć pracę po powrocie do Polski?

Jak znaleźć pracę po powrocie do Polski?
Wielu Polaków po powrocie do ojczyzny gorączkowo szuka pracy... (Fot. Pexels.com)
W jakich zawodach można najłatwiej znaleźć pracę w Polsce w 2024 roku? Gdzie można szukać zatrudnienia najskuteczniej? Czym warto się kierować przy wyborze odpowiedniego pracodawcy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

W jakich zawodach brakuje rąk do pracy w Polsce?

Wedle wszelkich wskaźników ekonomicznych, praca w Polsce nie tylko jest stosunkowo łatwo dostępna, ale również coraz bardziej opłacalna. Jak wynika z danych GUS, bezrobocie rejestrowane w Polsce w połowie 2024 roku wyniosło zaledwie 5%, natomiast średnie wynagrodzenie w kraju to aż 8 408 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście nie w każdej branży można liczyć na aż tak atrakcyjne zarobki i łatwość w zdobyciu posady.

Kariera po powrocie nie zawsze musi się wiązać z zawodem, który wykonywaliśmy na emigracji. Jeżeli posiadamy odpowiednie wykształcenie lub szybko się uczymy, to możemy pomyśleć o przebranżowieniu się. To właśnie w ten sposób zdobędziemy pracę, która nie tylko będzie nas satysfakcjonować z uwagi na warunki zatrudnienia czy zakres obowiązków, ale również z uwagi na poziom wynagrodzeń.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Barometr Zawodów, zdecydowanie największe zapotrzebowanie na pracowników w Polsce odnotowywane jest w sektorze transportowym (wraz z logistyką i spedycją) i budowlanym. W przypadku transportu, pracę najłatwiej zdobędzie kierowca kat. C+E, kurier, kierowca autobusu, dostawca i magazynier. W przypadku branży budowlanej lista będzie znacznie dłuższa, zawierając takie zawody jak cieśla, dekarz, blacharz, elektryk, murarz, tynkarz, operator maszyn, spawacz czy ślusarz.

Do pozostałych sektorów, w których zatrudnienie znajdziemy relatywnie łatwo, możemy zaliczyć branżę medyczną, edukacyjną oraz sektor finansowy. Wśród profesji najczęściej pojawiających się w ramach najnowszych ofert pracy możemy wymienić takie, jak lekarz, pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta, psycholog, nauczyciel wczesnoszkolny, nauczyciel przedmiotów ogólnokształcących, samodzielna księgowa czy pracownik ds. rachunkowości.

Poszukiwania pracy wcale nie muszą być trudne... (Fot. Pexels.com)

Praca po powrocie do Polski – gdzie jej szukać?

Jak znaleźć pracę w Polsce? Tak naprawdę nie jest to zadanie szczególnie trudne. Do swojej dyspozycji będziesz miał kilka opcji, lecz wyłącznie jedna z nich będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością.

Mowa tu oczywiście o skorzystaniu ze wsparcia, jakie mogą zagwarantować rozmaite, internetowe portale ogłoszeniowe, wśród których czołowym serwisem zdecydowanie jest https://www.gowork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy z całej Polski pojawiają się najprędzej i najliczniej, pozwalając obu stronom na szybkie nawiązanie intratnej współpracy.

Oczywiście możesz skorzystać również z innych, nieco bardziej tradycyjnych metod. Do swojej dyspozycji masz Powiatowy Urząd Pracy, agencje zatrudnienia tymczasowego czy nawet osobistą wizytę w docelowym zakładzie zatrudnienia. Niemniej, żadna z tych opcji nie może pochwalić się skutecznością porównywalną ze skorzystaniem z wyżej wymienionego serwisu.

Czym się kierować wybierając pracę po powrocie do Polski?

Wybór pracy po powrocie do Polski wbrew pozorom nie jest wcale tak prozaiczny jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, odpowiedni poziom zarobków i uczciwe warunki zatrudnienia to absolutna podstawa. Powinna nas interesować wyłącznie umowa o pracę, gwarantująca stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia, a także unormowane godziny pracy i wynagrodzenie adekwatne do sytuacji rynkowej.

Trzeba jednak przyznać, że ocena uczciwości pracodawcy na pierwszy rzut oka może być trudna, a czasami nawet niemożliwa. Wobec tego przed wysłaniem swojego CV warto najpierw zapoznać się z opiniami o pracodawcach, które znajdziesz na https://www.gowork.pl/opinie. To właśnie tam zarówno byli jak i obecni pracownicy opisują swoje doświadczenia związane z zatrudnieniem w danym przedsiębiorstwie, a moderacja serwisu dba o utrzymanie poziomu i merytoryki dyskusji.

Rates by NBP, date 19.07.2024
GBP 5.0974 złEUR 4.2930 złUSD 3.9461 złCHF 4.4425 zł

News


Sport