Menu

Rekordowo niska liczba urodzeń w Hiszpanii

Rekordowo niska liczba urodzeń w Hiszpanii
Hiszpanki przewodzą w Unii Europejskiej pod względem późnego macierzyństwa. (Fot. Getty Images)
W Hiszpanii w pierwszej połowie 2019 r. urodziła się rekordowo niska liczba dzieci. Według statystyk, od stycznia do czerwca ubiegłego roku przyszło na świat niewiele ponad 170 tys. dzieci.
Reklama

W Hiszpanii w pierwszej połowie 2019 r. zarejestrowano łącznie 170 074 narodzin, czyli o 6,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2018 r. Krajowy Urząd Statystyczny (INE) potwierdził, że to najniższa liczba, od kiedy w 1941 r. rozpoczęto w tym kraju gromadzić dane dotyczące liczby urodzonych dzieci.

Jedynym regionem kraju, spośród 17. jego wspólnot autonomicznych, w którym w pierwszej połowie ub.r. zanotowano wzrost liczby nowo narodzonych dzieci była La Rioja, na północy. Z kolei największy spadek nastąpił w północnoafrykańskich enklawach Hiszpanii, Melilli i Ceucie - odpowiednio o 27,6 i 22,6 proc.

Zjawisku spadającej liczby narodzin towarzyszyła w Hiszpanii w pierwszym półroczu 2019 r. stosunkowo wysoka liczba zgonów. W okresie tym zmarło blisko 215,5 tys. osób.

W pierwszej połowie 2019 r. nastąpił też spadek zawieranych na terenie Hiszpanii związków małżeńskich. Zmalał on do poziomu 71,9 tys., czyli o 1,2 proc. mniej wobec podobnego okresu w roku wcześniejszym.

W 2018 r. zanotowano w Hiszpanii jedną z najniższych w historii liczby dzieci przypadających na Hiszpankę w wieku płodnym. (Fot. Getty Images)

W 2018 r. zanotowano w Hiszpanii jedną z najniższych w historii liczby dzieci przypadających na Hiszpankę w wieku płodnym – 1,25. Dla porównania, w 1974 r. na jedną kobietę przypadało w tym kraju prawie troje dzieci.

Z danych Eurostatu wynika, że Hiszpanki przewodzą w Unii Europejskiej pod względem późnego macierzyństwa. Blisko 9 proc. z kobiet, które w tym kraju rodzą dziecko po raz pierwszy, ma ukończone 40 lat.

W przeprowadzanych przez INE w ostatnich latach ankietach Hiszpanki decyzję o późnym macierzyństwie tłumaczą zazwyczaj brakiem właściwej pracy oraz państwowych dotacji dla matek i ich dzieci, a także trudnościami w zapewnieniu miejsca zamieszkania.

Czytaj więcej:

Rekordowy spadek liczby narodzin we Włoszech

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama