Menu

Rekordowa liczba zgonów w Hiszpanii. Mieszkańcy zmieniają nawyki zakupowe

Rekordowa liczba zgonów w Hiszpanii. Mieszkańcy zmieniają nawyki zakupowe
Hiszpanie przestali panikować, jeżeli chodzi o zakupy w czasie epidemii. (Fot. Getty Images)
Przebywający od połowy marca na obowiązkowej kwarantannie Hiszpanie zmienili nawyki zakupowe. Częściej kupują piwo, rzadziej - papier toaletowy - wynika z opublikowanego wczoraj studium firmy Gelt, która zajmuje się analizą sytuacji w handlu detalicznym i zachowań klientów. Hiszpański rząd poinformował z kolei dziś o rekordowej liczbie zgonów w ciągu ostatniej doby.
Reklama

Po tygodniu nakazanego przez rząd przesiadywania w domu konsumenci coraz częściej zaczęli sięgać po produkty alkoholowe. Największy wzrost sprzedaży, o ponad 78 proc., zanotowano w przypadku piwa.

O 24 proc. wzrosła sprzedaż produktów alkoholowych, w tym zarówno wódki, jak i spirytusu stosowanego do odkażania powierzchni.

Po tygodniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego klienci hiszpańskich sklepów zaczęli kupować mniej gotowych potraw, oliwy, a także ryżu. Ich sprzedaż zmalała o 46-58 proc.

Llienci hiszpańskich sklepów zaczęli kupować mniej gotowych potraw, oliwy, a także ryżu. (Fot. Getty Images)

Konsumenci rzadziej zaczęli też sięgać po rolki papieru toaletowego. W przypadku tego towaru nastąpił spadek sprzedaży o 10 proc.

W trakcie stanu zagrożenia epidemicznego Hiszpanie zostali zobowiązani do pozostawania w domach z wyjątkiem wyjścia do pracy lub zrobienia podstawowych zakupów w sklepie i aptece. Mogą też wyprowadzić psa na krótki spacer.

W niedzielę premier Pedro Sanchez ogłosił wydłużenie stanu zagrożenia epidemicznego do 11 kwietnia. Z kolei wczoraj na ulicach Madrytu rozpoczęły się rutynowe kontrole przechodniów i aut. Policja sprawdza m.in. paragony osób twierdzących, że wyszły z domu na zakupy. 

W ciągu minionej doby w Hiszpanii zmarło 738 osób zainfekowanych koronawirusem. To rekordowa liczba zgonów w ciągu 24 godzin - poinformowały dziś przed południem hiszpańskie władze sanitarne.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Ukończyli polskie uczelnie medyczne i nie mogą leczyć

Hiszpania: Wskutek epidemii może zniknąć 300 tys. etatów w 2020 r.

Hiszpania ogranicza wjazd dla obcokrajowców

Hiszpania: Wojsko znajduje zwłoki w domach seniorów

Koronawirus w Hiszpanii: W ciągu doby zmarło 514 osób

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama