Menu

Rekordowa liczba Polaków aplikuje o brytyjskie obywatelstwo

Rekordowa liczba Polaków aplikuje o brytyjskie obywatelstwo
Wielu Polaków nie zamierza opuszczać Wielkiej Brytanii po Brexicie, dlatego zabezpieczają swoje prawa do pobytu drugim obywatelstwem. (Fot. Getty Images)
Ponad 3,5 tysiąca Polaków mieszkających na stałe w Wielkiej Brytanii złożyło w pierwszym kwartale 2019 roku wniosek o brytyjskie obywatelstwo - wynika z rządowych statystyk. To najwyższy wynik w historii i niemal 20 proc. wszystkich aplikacji migrantów z krajów UE.
Reklama

Od kwietnia 2018 roku do końca marca 2019 roku łącznie wnioski złożyło blisko 10,4 tys. Polaków, a pozytywne decyzje uzyskało w tym czasie 8,8 tys. z nich.

Polskie prawo nie zabrania posiadania podwójnego obywatelstwa Polski i Wielkiej Brytanii, jednak nie skutkuje to możliwością przedkładania obywatelstwa obcego nad polskie lub domagania się traktowania jak obcokrajowiec.

Do uzyskania brytyjskiego obywatelstwa konieczny jest ciągły pobyt na terenie Wielkiej Brytanii przez łączny okres co najmniej sześciu lat: pięciu lat do uzyskania potwierdzonego dokumentem prawa stałego pobytu lub statusu osoby osiedlonej oraz dodatkowego, szóstego roku po spełnieniu pierwszego warunku.

Obecny koszt procedury naturalizacyjnej to 1 330 funtów (6,4 tys. złotych).

Łącznie od referendum ws. wyjścia z Unii Europejskiej w czerwcu 2016 roku wnioski o uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa złożyło 23 586 Polaków.

Jednocześnie ponad 103 tys. Polaków zarejestrowało się w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w nowym, bezpłatnym systemie osiedleńczym (EU Settlement Status), który gwarantuje prawa obywatelskie po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez konieczności przyjmowania drugiego obywatelstwa.

Wcześniej dane brytyjskiego urzędu statystycznego wykazały jednocześnie spadek populacji Polaków w Wielkiej Brytanii w ciągu 12 miesięcy o 116 tys., do 905 tys. osób. To pierwsze wyraźne przełamanie trendu zwyżkowego trwającego nieprzerwanie od wejścia Polski do UE, związane z niepewnością towarzyszącą brexitowi.

Eksperci wskazywali, że oba - na pierwszy rzut oka sprzeczne - trendy podkreślają istnienie różnych grup w ramach polskiej społeczności. Część Polaków - w szczególności młodsze rodziny - jest w obliczu spodziewanego opuszczenia Wspólnoty zainteresowanych powrotem do kraju. Jednocześnie wielu z nich osiedliło się w Wielkiej Brytanii na stałe i podejmuje dalsze kroki polegające na integracji ze społeczeństwem przyjmującym.

Ostatnie dane wskazują także, że w Wielkiej Brytanii mieszka co najmniej 73 tys. obywateli Polski, którzy urodzili się w Wielkiej Brytanii.

  Komentarze
  • Dżejm rol
   8 czerwca 2019, 17:06

   Z miliona Polaków w uk obywatelstwo brytyjskie dostanie Max że 100tys i łącznie ze 400tys zostanie tam. Reszta wróci w ciągu 12 miesięcy.do Pl. Jak nie będą chcieli wracać do pl to rząd brytyjskich ich do tego "zacheci" lub faragowy kult. Będzie wesoło

  • Xax
   8 czerwca 2019, 18:04

   po brexicie raczej to rzad brytyjski bedzie musial zachecac do zostania, bylem przez ostatnie lata w innych krajach unijnych, Finlandia, Belgia,Niemcy,niedawno wrocilem do UK i powiem tak mnie do powrotu napewno nie bedzie nikt musial zachecac

  • Grzegorz rozwadowski
   8 czerwca 2019, 19:51

   wydawalo mi sie ze te torby mialy byc w krate

  • Teddy
   8 czerwca 2019, 19:52

   Dżem rok- co Ty wiesz , w nogach śpisz

  • Raf
   8 czerwca 2019, 20:48

   Dżejm rol, rozbawiłeś mnie chłopie swym komentarzem LOL mnie już jest wesoło LOL

  • Do Dżejm rol
   8 czerwca 2019, 23:26

   Gadasz glupoty.Caly czas ludzie robia brytyjskie obywatelstwo,tylko o tym sie przedtym nie mowilo,ja zrobilem 3,5 roku temu.Ci co poprostu chca zostac,wcale nie musza robic obywatelstwo,wystarczy karta stalego pobytu,daje prawo na bezterminowy pobyt.A ci co bede musieli wyjechac nie musza wracac do PL, pewnie pojada do innych krajow unii,takich jak: Holandia,Dania,Niemcy,Belgia,Norwegia i td.Ci co pomieszkali pare lat w UK raczej beda mieli problem z przyzwyczajeniem sie do zycia w PL.

  • Robaczki
   8 czerwca 2019, 23:30

   Ciekawe by bylo zobaczyc w % ilosc osob ktorzy wyemigrowali z krajow wschodnio-europejskich do uk.Podejrzewam ze procentowo z Litwy,Lotwy i Rumunii wyjechalo wiecej niz z PL.Spotykam tu sporo Litwinow i Rumunow,a przeciez to kraje z mala populacja.

  • Do Anna Stoma
   9 czerwca 2019, 02:39

   moga przyjsc czasy w uk ze nie bedziesz miała zadnego wyboru . po drugie to mycie garów beda robic angole za 12 mieisecy bo bedzie ich 3-4 na jedno miejsce , wiec zastanwiam sie co beda robic polacy w uk?

  • Jojo
   9 czerwca 2019, 05:42

   No I co z tego ?Roznica miedzy british passport a settled status jest taka,ze ci z paszportami beda mogli glosowac w wyborach parlamentarnych I wyjezdzac z UK na ile im sie chce-taka To roznica,a ci,ktorzy wyjada To nie przez brexit,ktorego itak nie bedzie a przez to ,ze Wielka Brytania juz nie jest Wielka jak 20 lat temu.

  • Anna
   9 czerwca 2019, 10:53

   Tereska nam obiecala to i tamto, ale to nie jest zapisane w prawie tylko powiedziane, jej juz niema. Wszystkie statusy i przywileje pojda w zapomnienie, jak nastanie nowy rzad. Z praca coraz ciezej, hute stali zamkna i West Midlands lezy, motoryzacja juz upadla, wyprosza nas po angielsku, powodzenia rodacy.

  • Aja
   9 czerwca 2019, 10:58

   A ja chcę zwrotu składek NIN za 7 lat, i podatków.Nie chcę tam zostać, emerytury u nich nie dostanę a zostawiłam tam kupę kasy.....czy któryś polityk polski się tym zajmie?

  • Estrela82
   9 czerwca 2019, 14:03

   Też bym chciała zwrot składek za 10 lat pracy w UK. Kto wie czy te lata będą się liczyć do emerytury po brexicie...

  • Lucy
   10 czerwca 2019, 16:27

   Sami debile. Po co komu paszport trzeciego świata?

  • THC
   10 czerwca 2019, 17:52

   @Lucy: Dokladnie, tak samo jak ci na benefitach w UK i z 500+ w polsce. Nie potrafia uczciwie zarobic na zycie. hue hue hue ;D

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości