Menu

Rejestracja settled status wykreowała "podklasę" społeczną w UK

Rejestracja settled status wykreowała "podklasę" społeczną w UK
"Settle status" stworzył "podklasę" w brytyjskim społeczeństwie. (Fot. Getty Images)
Rejestracja obywateli krajów Unii Europejskiej w UK wpłynęła na tworzenie się czegoś w rodzaju 'podklasy' - twierdzą eksperci. Obywatelami 'drugiej kategorii' stają się zwłaszcza imigranci, którzy czują się bezbronni w gąszczu nieznanego systemu administracyjnego.
Reklama

Od czasu pełnego rozpoczęcia programu rejestracji imigrantów z Unii Europejskiej, wielu z nich napotkało  problemy – od technicznych – po biurokratyczne. Z otrzymaniem statusu osoby osiedlonej trudności mieli ludzie wykształceni, profecjonaliści, dlatego eksperci poddają w wątpliwość powodzenie systemu.

"Skoro najlepiej wykształceni Europejczycy mieli problemy, co stanie się z imigrantami, którzy nie znają angielskiego, nie są wykształceni lub nie mają dostępu do centrów pomocy?" – pytają retorycznie. "Taka konieczność rejestracji kreuje powstanie podklasy w klasowym społeczeństwie Zjednoczonego Królestwa" – podkreślają. 

"Istnieją uzasadnione moralne pytania dotyczące rejestracji osób, które żyły i pracowały w Wielkiej Brytanii przez dziesięciolecia". (Fot. Getty Images)

"Już sam fakt rejestracji stawia imigrantów w dalszym szeregu społecznej hierarchii" – zauważają prawnicy ds. imigracji.

"Imigrant musi zasłużyć na prawo do pobytu w kraju nad Tamizą, pomimo iż często przez kilka dekad żył i nie złamał prawa w tym kraju" – podkreślają eksperci.

"Istnieją uzasadnione moralne pytania dotyczące rejestracji osób, które żyły i pracowały w Wielkiej Brytanii przez dziesięciolecia, miały znaczny wkład w gospodarkę tego kraju, w służbę zdrowia czy edukację. Brytyjski rząd stoi w obliczu nieuniknionych pytań o to, co stanie się z osobami, które się nie zarejestrują się lub nie są w stanie przedstawić dowodów swojego pobytu" – przekazuje dziennik "The Financial Times".

Aplikacje internetowe są szczególnie trudne dla osób starszych - w Wielkiej Brytanii mieszka około
65 000 obywateli UE w wieku powyżej 75 lat. Uzyskanie statusu osoby osiedlonej może stać się dla nich ogromnym problemem. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.06.2020
  GBP 4.954 złEUR 4.435 złUSD 3.957 złCHF 4.119 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości