Menu

Raport: Włosi są przestraszeni, niepewni przyszłości i oszczędzają

Raport: Włosi są przestraszeni, niepewni przyszłości i oszczędzają
Na zdj. Piazza Duomo w Amalfi. (Fot. Getty Images)
Włosi są przestraszeni i niepewni przyszłości - taki obraz społeczeństwa w konsekwencji pandemii koronawirusa przedstawiono w raporcie Instytutu Badań Społecznych Censis. Odnotowano zarazem, że właśnie z powodu tego lęku rosną oszczędności sporej grupy obywateli.
Reklama

Strach obecny we wszystkich grupach społecznych i w całym kraju jest dziedzictwem koronawirusa - takie wnioski płyną z analizy raportu sporządzonego na podstawie sondaży.

Prawie 68 proc. Włochów boi się o przyszłość finansową swojej rodziny. Dominują wśród nich dwudziestolatkowie i kobiety, przedsiębiorcy i mieszkańcy południa kraju.

Jak zauważono, po kwarantannie strach przed zakażeniem i zagrożeniem dla zdrowia łączy się z lękiem z powodu niepewnych perspektyw ekonomicznych. "Strach - podkreślili autorzy raportu - stał się w ten sposób głównym regulatorem emocjonalnym tej fazy". To także skłania mieszkańców Italii do robienia oszczędności na niepewną przyszłość.

39 proc. ankietowanych zwiększyło swoje oszczędności w porównaniu z okresem sprzed zamknięcia kraju w marcu. Połowę tej grupy stanowią osoby, które robią to regularnie. Zwraca się też uwagę na zjawisko "przymusowego oszczędzania", wynikającego z redukcji wydatków oraz mniejszej konsumpcji podczas kwarantanny.

Minister Lamorgese zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie płyną z kryzysu ekonomicznego i ich wpływu na nastroje społeczne. (Fot. Getty Images)

Wyniki raportu potwierdza wypowiedź minister spraw wewnętrznych Luciany Lamorgese, która ostrzegła, że we Włoszech istnieje realne ryzyko napięć społecznych na jesieni. Jak wyjaśniła w telewizji RAI, po wakacjach zaczną być ostro odczuwalne skutki ciężkiego kryzysu z powodu pandemii koronawirusa.

Ryzyko napięć społecznych jest "konkretne, bo we wrześniu-październiku zobaczymy rezultaty obecnego ciężkiego kryzysu gospodarczego" - oświadczyła szefowa MSW. "Widzimy zamknięte sklepy, obywateli, którzy nie są nawet w stanie zaspokoić swoich codziennych potrzeb" dodała. 

Wcześniej przed groźbą niepokojów na jesieni z powodu sytuacji gospodarczej ostrzegały włoskie związki zawodowe. 

Czytaj więcej:

Włoska miejscowość oferuje bezpłatne wakacje

Włochy: 70 tys. odwołanych ślubów, 200 mln euro strat branży kwiaciarskiej

Włochy: Polskie sklepy pomagają poszkodowanym epidemią koronawirusa

Bergamo: Oddział intensywnej terapii "wolny od Covid-19"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama