Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: UK nie było przygotowane na pandemię koronawirusa. Powód? "Lata oszczędności"

Raport: UK nie było przygotowane na pandemię koronawirusa. Powód? "Lata oszczędności"
Wybuch pandemii koronawirusa wymusił na rządzonym przez torysów krajem całkowitą zmianę polityki wydatków. (Fot. Getty Images)
Według nowego raportu Trades Union Congress (TUC), Zjednoczone Królestwo było skrajnie nieprzygotowane na wybuch pandemii. Oceniono, że 'powodu fatalnego początku walki z koronawirusem należy upatrywać w utrzymującej się przez lata polityce oszczędnościowej'.

Reklama
Reklama

Grupa TUC stwierdziła, że cięcia finansowe ograniczyły krajową zdolność do reagowania na kryzys m.in. poprzez fakt, iż doprowadziły one do braków kadrowych. 

"Poziom zatrudnienia w służbie zdrowia i opiece społecznej, który uchodzi za bezpieczny, został znacznie ograniczony na skutek wieloletnich ograniczeń finansowych, w tym cięć w wynagrodzeniach, co utrudniało proces rekrutacji i zwiększało rotację" - wyjaśniono.

Pandemia koronawirusa dotkliwie wpłynęła na sytuację gospodarczą kraju, zwłaszcza w zakresie wydatków publicznych. (Fot. Getty Images)

Zauważono, że wydatki drastycznie cięto w "prawie każdej części sektora publicznego".

W 2020 r., kiedy rozpoczęła się globalna pandemia, wydatki per capita (na głowę) na opiekę społeczną, transport, mieszkalnictwo, opiekę nad dziećmi, edukację, policję, straż pożarną i ochronę środowiska były niższe niż jeszcze w 2010 r.

Miało to mieć kluczowy wpływ na zdolność służb publicznych do skutecznego reagowania na poważne incydenty czy choćby utrzymywania podstawowego poziomu usług publicznych jak np. kontynuowanie edukacji dla dzieci w szkołach.

W raporcie wykazano, że podczas pandemii, kiedy ryzyko zachorowania w miejscu pracy zwiększyło się, liczba kontroli (i wezwań do egzekwowania przepisów BHP) spadła do najniższego poziomu w historii kraju.

Czytaj więcej:

Anglia: Duża zmiana w sposobie, w jaki umówimy wizytę u naszego GP

Londyn z tytułem "bezsprzecznie najlepszego miasta w Europie"

Przybywa osób z alergią na pyłki. Eksperci twierdzą, że to efekt zmian klimatu

Rekordowa liczba mieszkańców UK nie pracuje z powodu złego stanu zdrowia

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.10.2023
  GBP 5.3183 złEUR 4.6091 złUSD 4.3634 złCHF 4.7869 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama