Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Polscy podróżni coraz chętniej przesiadają się do pociągów

Raport: Polscy podróżni coraz chętniej przesiadają się do pociągów
W Polsce rośnie popularność podróży koleją. (Fot. Getty Images)
Polscy podróżni coraz chętniej przesiadają się do pociągów. Trend ten może utrzymać się długofalowo - wynika z opublikowanego raportu EMIS 'Poland Transportation Sector Report 2022-2023' podsumowującego obszar transportu w Polsce.
Reklama
Reklama

W raporcie wskazano, że wśród przyczyn wzrostu popularności kolei podaje się z jednej strony rozwój oraz systematyczną modernizację infrastruktury i taboru kolejowego, a z drugiej – rosnące ceny paliwa oraz koszty utrzymania samochodu.

"Nie bez znaczenia jest też polityka UE w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu, której celem jest promowanie ekologicznych środków transportu, zwłaszcza kolei" - dodano.

Raport przypomina, że w 2019 roku, po prawie 20 latach dominacji transportu drogowego, wiodącą pozycję w przewozach pasażerskich odzyskała kolej. Według GUS przewieziono wtedy 335 mln pasażerów koleją i 328 mln pasażerów transportem samochodowym.

"W 2020 roku, gdy w Polsce zaczęto nakładać pierwsze pandemiczne obostrzenia, liczba pasażerów decydujących się na przejazd koleją spadła do 209,4 mln (o 37,7 proc. mniej w porównaniu do 2019 r., w którym było 335,9 mln). Odbudowa wysokiego wyniku będzie trwała jeszcze wiele lat, szczególnie że wzrost zachodzi wolniej, niż by tego oczekiwano" - podano w raporcie.

Analitycy EMIS zwracają uwagę, że transport szynowy jest przez Unię Europejską wspierany, na razie na poziomie planów i strategii. Pakiety klimatyczne takie jak "Fit for 55" czy Europejski Zielony Ład promują kolej jako czystszą alternatywę wobec nieobojętnych dla klimatu samochodów i samolotów.

Czytaj więcej:

Eksperci od podróży radzą, dokąd wybrać się w przyszłym roku

  Komentarze
  • Cosmic gate
   25 listopada 2022, 08:17

   Jakim prawem PKP sprzedaje bilet "stojący" bez miejscówki a cena jest taka sama jak z miejscem do siedzenia ???~!!! To jest chamstwo!
   Ja wam powiem w kiblu jest zawsze miejsce do siedzenia, palić można a i bilet za darmo jak dla ukrainców

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.01.2023
  GBP 5.3505 złEUR 4.7076 złUSD 4.3252 złCHF 4.6961 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama