Menu

Raport: Polacy piją najwięcej piwa w Europie. Średnio 136 litrów na rok

Raport: Polacy piją najwięcej piwa w Europie. Średnio 136 litrów na rok
Mieszkańcy Polski piją rekordowo dużo piwa, a połowa z nich uważa, że złoty trunek nie jest alkoholem. (Fot. Getty Images)
Przeciętnie każdy Polak w wieku powyżej 15 lat wypija 136 l piwa rocznie, czyli 272 półlitrowych puszek, co oznacza spożycie ponad 5 kg etanolu. Około 55 proc. etanolu, który trafia do organizmu polskiego społeczeństwa, pochodzi właśnie z piwa – wynika z najnowszego raportu 'Polska zalana piwem', przygotowanego przez ekspertów na zlecenie Instytutu Jagiellońskiego
Reklama
Reklama

"Europa jest najbardziej zalkoholizowanym kontynentem na świecie, a Polska nie ustępuje w tej statystyce innym krajom" - podkreśla dr Katarzyna Obłąkowska, socjolog i współautorka raportu. Dodaje, że Polacy stali się już europejskim liderem w piciu piwa. "Od 30 lat obserwujemy wzrost spożywania piwa w Polsce i ten fakt wygenerował wzrost ilości czystego alkoholu spożywanego per capita" - podkreśla.

Z danych Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w 1992 r było to 38,6 l na osobę, a w 2019 - do 97,1 l na osobę. Statystycznie każdy Polak wypija rocznie 194 puszki/butelki piwa o poj. 0,5 l.

Jak informuje raport, piwo odpowiada za spożycie 5,34 l czystego alkoholu na głowę statystycznego Polaka rocznie, podczas gdy wyroby spirytusowe za 3,7 l, a wina i miody pitne - za 0,74 l.

"Szczególnie przemysł piwny wkłada wiele wysiłku, aby tworzyć wokół spożycia alkoholu aurę atrakcyjności i rozrywki, ukrywając, zresztą bardzo skutecznie, wszelkie negatywne aspekty picia" - wskazuje dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, współtwórca opracowania.

"Wystarczy spojrzeć np. na długie pasma reklamowe towarzyszące wydarzeniom sportowym, które identyfikują piwo jako produkt niezbędny nam do życia" - zaznacza ekspert.

Karygodne - zdaniem autorów raportu - jest umożliwienie browarom sponsoringu prestiżowych imprez sportowych, co w efekcie prowadzi do skojarzenia picia piwa, szczególnie przez młodych ludzi, z tężyzna fizyczną, zdrowiem, osiąganiem sukcesów i popularnością. Jak wskazują dane, to po piwo młodzież sięga najczęściej i to właśnie ono jest napojem inicjacji alkoholowej nastolatków. Następuje ona już w wieku 12-13 lat.

W opinii dr Bartoszewicza niepokojącym sygnałem jest, że większość polskiego społeczeństwa nie identyfikuje piwa z alkoholem. Tylko 46 proc. dorosłej populacji postrzega je w ten sposób. Polacy utożsamiają alkohol z wyrobami spirytusowymi (wódka, whisky).

Zdaniem ekspertów, polskie sklepy zalane są tanim, mocnym piwem wytwarzanym przez duże koncerny z zagranicznym kapitałem. Piwo z rodzimych browarów lokalnych (piwa craftowe) - to zaledwie 3,5 proc. ogólnej sprzedaży detalicznej piwa.

Czytaj więcej:

"Daily Mail" o "rasistowskim" piwie w Polsce

Portugalia: Pub oferuje darmowe piwo zaszczepionym na Covid-19

  Komentarze
  • Smakosz browarkow
   31 lipca, 07:02

   Ja piję codziennie 10 piw minimum

  • Czesława
   31 lipca, 08:00

   Polacy to najwięksi alkoholicy w europie.

  • Nik
   31 lipca, 09:24

   Piszą że w UE. Teraz po brexit dużo rodaków wróciło i robią to co Angole. A że UK już nie EU to jesteśmy pierwsi i bo byliśmy drudzy. Angole to piją i wszytko dużo

  • Taka prawda
   31 lipca, 10:15

   Polska 96% piwa produkcja zachodnie koncerny
   80%,handlu zachodnie firmy
   90% najwiekszych gazet zachodnie firmy
   To kolonialny kraj ...

  • Ok
   31 lipca, 11:55

   Dobrze ze pis repolonizuje troche bo ta platforma to jakaś masakra była, wszystko sprzedali, banki nawet

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama