Menu

Raport: Komentatorzy piłkarscy częściej chwalą piłkarzy o jaśniejszej skórze

Raport: Komentatorzy piłkarscy częściej chwalą piłkarzy o jaśniejszej skórze
Komentatorzy piłkarscy ulegają uprzedzeniom rasowym? (Fot. Getty Images)
Komentatorzy telewizyjni częściej chwalą zawodników o jaśniejszej skórze. To pokazuje uprzedzenia rasowe – wynika z badań przeprowadzonych przez duńską firmę RunRepeat, we współpracy ze Stowarzyszeniem Piłkarzy Profesjonalnych (PFA).
Reklama

Przeanalizowane zostały 2 073 wypowiedzi anglojęzycznych komentatorów w trakcie 80 meczów w sezonie 2019/20 w czołowych ligach europejskich: włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej i angielskiej. Uwzględniono opinie dotyczące 643 piłkarzy różnych ras i odcieni skóry.

Z opracowania wynika, że około 62 proc. pochwał było skierowanych do zawodników o jaśniejszej skórze. Z kolei 63,33 proc. krytyki dotyczyło graczy o ciemniejszej skórze.

"To badanie pokazuje wyraźne uprzedzenie w sposobie opisywania atrybutów piłkarzy ze względu na ich kolor skóry. Komentatorzy pomagają kształtować postrzeganie każdego zawodnika, pogłębiając uprzedzenia rasowe, które kibice już posiadają. Ważne, aby zastanowić się, jak daleko idące mogą być te opinie i jak wpływają na piłkarzy, nawet po zakończeniu kariery" - skomentował Jason Lee z kierownictwa PFA.

Zwrócono uwagę, że komentatorzy telewizyjni częściej chwalą zawodników o jaśniejszej skórze, twierdząc, że są bardziej inteligentni i pracowici od tych o ciemniejszej skórze. Oceniono, że takie poglądy, mogące być wynikiem uprzedzeń rasowych, będą niesprawiedliwe w momencie, gdy poszczególni gracze będę mieć aspiracje pozostania w futbolu jako trenerzy lub menedżerowie.

Czytaj więcej:

Premier League: "Black Lives Matter" zamiast nazwisk na koszulkach piłkarzy

Hymn kibiców rugby na cenzurowanym. Rzekomo "wychwala niewolnictwo"

Formuła 1: Mercedes zaprezentował czarne bolidy w ramach walki z rasizmem

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama