Menu

Raport: Części Anglii grozi susza przed 2035 r.

Raport: Części Anglii grozi susza przed 2035 r.
Suszą najbardziej zagrożony jest region Yorkshire and the Humber. (Fot. Getty Images)
Jeśli nic się nie zmieni, to do 2035 roku popyt na wodę w niektórych regionach północnej Anglii może przekroczyć podaż, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia suszy - ostrzega raport, który powstał na zlecenie ośrodka badawczego IPPR North.
Reklama

W obliczu kolosalnego marnotrawienia wody, związanego z wyciekami z wodociągów, nadmiernym wykorzystaniem jej przez ludzi i kryzysem klimatycznym, brak wody to bardzo realny scenariusz - ostrzegają eksperci.

Północy Anglii nie uratuje nawet to, że jest bogata w zasoby wodne. Wraz ze zwiększeniem liczby ludności i wzrostem gospodarczym popyt na wodę wzrośnie, a jej dostawy będą zmniejszać się równolegle z gorętszymi, suchszymi latami i mniej przewidywalnymi opadami deszczu.

Suszą najbardziej zagrożony jest region Yorkshire and the Humber, gdzie popyt może przekroczyć podaż do 2035 r., chyba że gospodarstwa domowe i firmy ograniczą zużycie wody.

Firmy wodociągowe muszą ograniczyć wycieki w trybie natychmiastowym. (Fot. Getty Images)

Z raportu wynika, że ​​marnotrawienie wody w gospodarstwach domowych w Anglii powoli spada, ale obecna średnia 141 litrów na osobę dziennie wciąż znacznie przewyższa np. 121 litrów w Niemczech.

"Chociaż duża część północy - w przeciwieństwie do południa Anglii - nie jest uważana za strefę ubogą w zasoby wodne, to tzw. bezpieczeństwo wodne regionu nie może być traktowane jako coś oczywistego. Istnieją bardzo ograniczone możliwości znacznego zwiększenia podaży wody, na przykład poprzez budowę nowych zbiorników" - czytamy w raporcie.

"Dlatego, jeśli chcemy, aby region był bezpieczny, musimy lepiej wykorzystać nasze istniejące zasoby, m.in. poprzez zarządzanie popytem, ​​zmniejszaniem wycieków, poprawę wydajności zużycia wody w domu i zmiany postaw społecznych" - dodano.

  Komentarze
  • Ryta
   30 sierpnia 2019, 16:33

   Nie wpuszczac calej Afryki to tego nie bedzie a to oni raczej nie maja wody tam to tu jej nie oszczedzaja!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.07.2020
  GBP 4.958 złEUR 4.492 złUSD 3.957 złCHF 4.212 zł

  Sport


  Sport

  Reklama