Menu

Rajdowe MŚ: Zielone światło dla hybryd od 2022 roku

Rajdowe MŚ: Zielone światło dla hybryd od 2022 roku
Niektóre zespoły zapowiadały, że wprowadzenie hybryd spowoduje, iż definitywnie wycofają się z rywalizacji. (Fot. Getty Images)
Rada Światowa FIA zatwierdziła nowe przepisy dla przyszłej klasy Rally1 (obecnie WRC), które wejdą w życie w 2022 roku. Zdecydowano, że w mistrzostwach świata pojawią się nowe samochody w technologii hybrydowej z silnikami spalinowymi i elektrycznymi.
Reklama

"Szczegóły i specyfikacje techniczne zostaną opracowane w sezonie 2020, kolejny rok ma być przeznaczony na testy" - potwierdziła Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA).

Główny napęd nowych samochodów będzie nadal stanowić turbodoładowany silnik spalinowy o pojemności 1,6 litra. Dodatkowo rajdówki będą wyposażone w silniki elektryczne o mocy 100 kW. Będą to jednostki standardowe, pozwalające przejeżdżać na dojazdówce przez miasta i tereny zabudowane wyłącznie na energii elektrycznej. Załogi będą mogły także korzystać z dodatkowej mocy na odcinkach specjalnych.

O możliwości wprowadzenia samochodów hybrydowych do mistrzostw świata mówiło się już od dość dawna. Niektóre zespoły fabryczne były tej koncepcji przeciwne, zapowiadały nawet, że wprowadzenie hybryd spowoduje, że definitywnie wycofają się z rywalizacji.

Czy tak się stanie? Dzisiaj trudno to przewidzieć. Dwa kolejne sezony mistrzostw świata WRC (2020-21) będą rozegrywane według obecnie obowiązujących przepisów. Na starcie w 2020 roku zabraknie jednak teamu fabrycznego Citroena, który po przejściu sześciokrotnego mistrza świata Francuza Sebastiena Ogiera do Toyoty, całkowicie wycofał się z rywalizacji.

Czytaj więcej:

Rajd Dakar 2020: Toyota potwierdziła udział Fernando Alonso

Dwukrotny mistrz świata Formuły 1 szybki także na pustyni

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama