Menu

Raab poparł Johnsona: "Jako jedyny zrealizuje Brexit na czas"

Raab poparł Johnsona: "Jako jedyny zrealizuje Brexit na czas"
45-letni polityk prowadził negocjacje w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej od lipca do listopada ub.r. (Fot. Getty Images)
Były minister ds. Brexitu Dominic Raab poparł wczoraj byłego ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona w walce o przywództwo w rządzącej Partii Konserwatywnej i objęcie stanowiska premiera Wielkiej Brytanii po Theresie May.
Reklama
Reklama

Raab odpadł we wtorek z rywalizacji o schedę po ustępującej szefowej rządu, uzyskując ledwie 30 głosów - o trzy mniej niż wymagany próg poparcia i kolejny rywal, minister spraw wewnętrznych Sajid Javid.

45-letni polityk, który prowadził negocjacje w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej od lipca do listopada ub.r., ocenił wczoraj, że Johnson "jako jedyny zrealizuje Brexit na czas", co - w jego ocenie - pozwoli na "zjednoczenie kraju wokół pozytywnego programu opartego na tym, że każdy będzie mógł skorzystać z sukcesu Wielkiej Brytanii".

"Musimy opuścić Unię Europejską 31 października - dość już opóźnień. Musimy wziąć się do roboty i wywiązać się z zadania zleconego nam, politykom, przez Brytyjczyków" - podkreślił.

Większość z 30 sympatyków Raaba to członkowie twardego, eurosceptycznego skrzydła ugrupowania, którzy najprawdopodobniej i tak poparliby w kolejnych głosowaniach Johnsona, prowadzącego już obecnie w walce o klucze do siedziby premiera na Downing Street z poparciem 126 z 313 deputowanych torysów.

Johnson zwiększa swoją przewagę w walce o klucze do siedziby premiera na Downing Street. (Fot. Getty Images)

Ostateczną decyzję w sprawie wyboru nowego lidera Partii Konserwatywnej podejmie w głosowaniu listownym 160 tys. członków partii, którzy będą mogli także wziąć udział w 17 spotkaniach wyborczych na terenie całego kraju.

Nowy lider i premier powinien objąć stanowisko najpóźniej 23 lipca br.

Brytyjski parlament od miesięcy tkwi w politycznym impasie w kwestii Brexitu. Posłowie trzykrotnie odrzucili proponowaną przez rząd umowę wyjścia ze Wspólnoty, co doprowadziło także do zapowiedzi ustąpienia ze stanowiska premier May. Do czasu wyłonienia jej następcy May pozostaje na stanowisku szefowej rządu i pełniącej obowiązki przewodniczącej Partii Konserwatywnej.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października br.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama