Menu

RPO zaskarżył dwie decyzje o odrzuceniu skarg na uchwały o "przeciwdziałaniu ideologii LGBT"

RPO zaskarżył dwie decyzje o odrzuceniu skarg na uchwały o "przeciwdziałaniu ideologii LGBT"
Prawa mniejszości seksualnych są w Polsce coraz bardziej zagrożone, odkąd pojawiły się "strefy wolne od LGTB". (Fot. Getty Images)
Rzecznik Praw Obywatelskich złożył dwie skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego na postanowienia krakowskiego WSA odrzucające skargi na samorządowe uchwały deklarujące 'przeciwdziałanie ideologii LGBT'. Według RPO, sąd błędnie uznał, że nie chodzi o sprawy z zakresu administracji publicznej.
Reklama
Reklama

RPO Adam Bodnar wniósł do NSA o uchylenie obu postanowień i przekazanie tych spraw do ponownego rozpoznania przez krakowski WSA.

Odrzucone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w czerwcu br. skargi dotyczyły uchwały małopolskiej gminy Lipinki deklarującej przeciwdziałanie "ideologii LGBT" oraz uchwały Rady Powiatu Tarnowskiego określonej jako "Rezolucja w sprawie powstrzymania ideologii LGBT".

W odniesieniu do uchwały gminy Lipinki krakowski WSA uznał, że "stanowisko Rady Gminy zaprezentowane w uchwale ma charakter deklaracji ideowej niestanowiącej podstawy nałożenia jakichkolwiek obowiązków, czy przyznania bądź stwierdzenia uprawnień". Dodał, że uchwała "nie tworzy i nie znosi istniejących stosunków prawnych i nie zawiera żadnych postanowień, które mogłyby stanowić źródło konkretnych wytycznych programowych dla innych podmiotów, i z których można by wywodzić nakaz wiążącego sposobu zachowania lub działania".

Dlatego - zdaniem WSA - taka uchwała zawierająca deklarację światopoglądową zgodną z poglądami większości radnych, nie może być przedmiotem kontroli sądu administracyjnego "dopóki nie dotyczy prezentowania ideologii, która jest zakazana przez prawo i nie ingeruje swoją treścią w sferę publicznoprawną, kierując do innych podmiotów nakaz wiążącego postępowania lub dopóki nie nakłada na obywateli obowiązków". Podobną argumentację sąd ten zaprezentował przy rozpoznawaniu sprawy drugiej z uchwał.

Tymczasem w lipcu br. sądy administracyjne w Gliwicach i Radomiu unieważniły dwie inne zaskarżone przez RPO uchwały samorządów ws. przeciwdziałania ideologii LGBT. Chodziło o chwały rad gmin Istebna i Klwów. Tamte sądy uznały, że rady gmin podejmując takie uchwały wykroczyły poza ustawowe granice swojego działania i podjęły ją z naruszeniem prawa. Uznały też, że uchwały dyskryminują osoby o innej niż heteroseksualna orientacji seksualnej.

"Wnioski WSA w Gliwicach i WSA z Radomia znajdują zastosowanie również w sprawie tożsamych treściowo uchwał Rady Gminy Lipinki i Rady Powiatu Tarnowskiego" - podkreślił Bodnar.

W swych skargach kasacyjnych RPO podtrzymał, że "uchwały dotyczą spraw z zakresu administracji publicznej, ponieważ zawierają władcze dyspozycje skierowane do samorządowych organów wykonawczych i podległych im jednostek organizacyjnych, np. dyrektorów szkół".

Bodnar przypomniał, że kilka dni temu ogłoszono, iż sześć polskich miast, które podjęły te uchwały, nie dostanie wsparcia w ramach unijnego partnerstwa. "W świetle działań podjętych przez Komisję Europejską i Parlament Europejski zaskarżone uchwały dotyczą kwestii zarządzania funduszami UE, a zarządzanie nimi jest sprawą z zakresu administracji publicznej" - ocenił Rzecznik.

W ostatnich miesiącach Biuro RPO informowało o dziewięciu takich skargach skierowanych do różnych sądów administracyjnych. Poza Lipinkami, Radą Powiatu Tarnowskiego z Małopolski, Istebnej (woj. śląskie) i Klwowa (woj. mazowieckie) inne skargi dotyczą gmin Serniki (woj. lubelskie) i Niebylec (woj. podkarpackie), a także Rady Miejskiej w Osieku (woj. świętokrzyskie), Rady Powiatu Ryckiego (woj. lubelskie) oraz Sejmiku Województwa Lubelskiego. 

Czytaj więcej:

Europejczycy coraz bardziej otwarci na mniejszości, ale Polacy w tyle

"Klimat" Słowem Roku 2019. Na drugim miejscu LGBT

Irlandzkie miasto zrywa współpracę z Polską przez homofobię

UE: "Strefy wolne od LGBTI" bez środków unijnych

  Komentarze
  • Watcher
   2 sierpnia 2020, 07:38

   Syn tego rzecznika siedział za handel bobem marleyem i napad z ostrym narzędziem. Pan sie synem zajmie lepiej i przestanie wydziwiać

  • !!!
   2 sierpnia 2020, 11:16

   W Polskim systemie prawnym nie istnieje takie cos jak prawo precedensu, wiec mozesz pan wszystkich cmoknac w trabke!
   Zejdz pan na ziemie i nie mieszaj.

  • Vistula
   2 sierpnia 2020, 13:17

   Kolo jest już na finiszu swojej kadencji naznaczonej obroną praw typów spod ciemnej gwiazdy, ale przynajmniej swoich, i jeszcze ostatni raz próbuje zapisać się tęczowymi zgłoskami w historii walki z polakami.

  • You
   2 sierpnia 2020, 20:57

   Mniejszość nie może rządzić większością. Mnie nie obchodzi jakie kto ma preferencje seksualne ja się ze swoimi nie obnoszę i niech inni tego też nie robią. Bodnar to "stan umysłu".

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.05.2021
  GBP 5.2720 złEUR 4.5764 złUSD 3.7861 złCHF 4.1723 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama