Menu

RPO wzywa do powstrzymania mowy nienawiści wobec Polaków LGBT

RPO wzywa do powstrzymania mowy nienawiści wobec Polaków LGBT
Osoby na najwyższych szczeblach władzy zaczęły otwarcie prowadzić homofobiczną kampanię atakującą mniejszości seksualne. (Fot. Getty Images)
Do powstrzymania się od mowy wykluczenia i pogardy w związku z kolejnymi, pojawiających się w kampanii wyborczej, wypowiedziami wymierzonymi w osoby LGBT wezwał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Dodał, że skrót LGBT określa osoby, a nie ideologię.
Reklama

"Nieprzekraczalną granicą wolności słowa jest godność drugiego człowieka. Żadne okoliczności, w tym kampania wyborcza, nie mogą być uzasadnieniem dla dehumanizacji grupy społecznej oraz homofobicznej retoryki" - przekazał Rzecznik Praw Obywatelskich w opublikowanym dziś oświadczeniu.

W sobotę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Brzegu przekazał, że "próbuje się nam wmówić, że LGBT to ludzie. A to jest po prostu ideologia". "Najlepszym dowodem na to, że jest to ideologia, jest to, że część osób, które mają preferencje homoseksualne, nie utożsamia się z tym ruchem i ideologią" - wyraził przekonanie.

Poseł PiS Przemysław Czarnek w TVP Info przekazał natomiast: "Brońmy rodziny przed tego rodzaju zepsuciem, deprawacją, absolutnie niemoralnym postępowaniem, brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy o jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy z tą dyskusją".

Z kolei rzecznik sztabu Andrzeja Dudy - europoseł PiS Adam Bielan - ocenił dziś m.in., że "osoby homoseksualne są chore z nienawiści do ludzi heteroseksualnych", a także "pogubione w swojej seksualności, w życiu". Zdaniem Bielana, to nie rolą polityków powinno być jednak atakowanie ich. 

Marsze równości w Polsce muszą odbywać się przy wsparciu policji z uwagi na wysoki odsetek homofobii w społeczeństwie. (Fot. Getty Images)

Adam Bodnar odnosząc się m.in. do tych wypowiedzi w swoim stanowisku stanowczo sprzeciwił się dehumanizacji osób LGBT, potęgowania uprzedzeń i ich instrumentalnego wykorzystywania w toku kampanii wyborczej. Zaapelował też do uczestników debaty publicznej o kierowanie się szacunkiem dla godności i praw wszystkich ludzi.

Rzecznik podkreślił, że skrót LGBT określa osoby o określonej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, a nie jakąkolwiek "ideologię". Bodnar zaznaczył przy tym, że zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową od wielu lat stanowi część polskiego systemu prawnego. Jak wskazał wynika on z konstytucji i czterech ustaw, które wprost wymieniają orientację seksualną jako niedopuszczalną przesłankę nierównego traktowania.

RPO wyraził też stanowczy sprzeciw wobec publicznych wypowiedzi osób pełniących wysokie funkcje w państwie. Wskazał w tym kontekście na słowa m.in. prezydenta, posłów PiS: Jacka Żalka, Przemysława Czarnka, Tomasza Rzymkowskiego i europosła PiS Joachima Brudzińskiego. "Przypominam, że taka mowa wykluczenia i pogardy jest w demokratycznym państwie niedopuszczalna – nie usprawiedliwiają jej żadne okoliczności, w tym trwająca kampania wyborcza" - dodał Rzecznik.

Bodnar przypomniał też, że przy okazji wyborów parlamentarnych w Polsce w ub.r. OBWE zaleciło kandydatom powstrzymanie się od nietolerancyjnych wypowiedzi, a władze i partie polityczne wezwało do bezwzględnego potępienia tego typu przypadków. 

Teraz sprawą homofobicznych wypowiedzi najwyższych osób w państwie może zająć się UE. Apel w tej sprawie wystosował jako pierwszy premier Walonii -  Elio Di Rupo - który m.in. wezwał Wspólnotę do ochrony Polaków LGBT w ich własnym kraju.

Czytaj więcej:

Polski sąd: Dzieci z rodzin LGBT bez szans na obywatelstwo?

Nastolatka skrytykowała islam za stosunek do LGBT. Grożono jej śmiercią

Polska w raporcie USA na liście krajów łamiących prawa człowieka

  Komentarze
  • London_Nth
   15 czerwca, 12:12

   “W miarę postępów w budowie socjalizmu walka klasowa zaostrza się”

  • Lolololo
   15 czerwca, 12:43

   Koles gon sie kolorowi mi nie beda mowic jak maja zyc ludzie w PL

  • Brońmy się
   15 czerwca, 13:34

   Agresywna inwazja LGBT to część planu Gatesa, która ma na celu unicestwienie instytucji rodziny w jej naturalnym i oczywistym pojęciu.Za chwilę zakazane bedą pojęcia: mama, tata, mąż, żona. Będzie: "partner".Już to przemycają w mass mediach.

  • SR
   15 czerwca, 13:39

   Czego oczekuje ktoś kto gardzi i wyśmiewa wiarę i zasady drugiego człowieka?

  • Obserwator
   15 czerwca, 14:49

   Do Leszek Ferenc - nie rozumie pana panie Leszku jak można być tak obojętnym na tak ważna sprawę , niech pan pomyśli ze tu chodzi o nasze dzieci i ich zdrowy moralnie pogląd Dzisiaj zadają by zalegalizować prawnie związki małżeńskie tej samej płci a za nie długo będą domagać się by adoptować dzieci no bo jak przecież jesteśmy małżeństwem ale to co ze tej samej płci adoptowane dzieci z takich rodzin będa w szkołach wyśmiewane i prześladowane
   Proste pytanie do pana panie Leszku , czy chciałby pan mieć dwóch tatusiów i być wychowywanym w takiej rodzinie ? Czy wie pan co to jest patologia?

  • Obetek
   15 czerwca, 16:11

   Rasizm homofobia czyli wyimaginowane problemy lewicy na których buduje się kampanię wyborczą czyli na emocjach i uczuciach bo tak jest najłatwiej. Jak się komuś przestanie na siłę wciskać ideologię i tolerancję to sama przyjdzie z czasem. Jeśli komuś karze się coś akceptować to działa to w zupełnie odwrotnym kierunku. Dlatego w działaniach lewicy nie ma żadnych faktów i logiki, jedynie emocje i granie na litość. Dlatego nigdy nie poprę lewicy, bo owszem w wielu sprawach mają rację, ale za dużo tam ideologii i narzucania światopoglądu.

  • Ja
   15 czerwca, 18:33

   Póki co to Duda tylko buduje swoją kampanie na byciu anty LGBT zamiast skupić się na innych, ważniejszych kwestiach gospodarczych. Wszystkiego jego działania skupiają się na kupieniu prostego, katolickiego ludu...

  • Vistula
   16 czerwca, 08:48

   A czy Rzecznik PO, dbal o ofiary afery Amber Gold czy o przekreciarzy? Czy dbal o ofiary dzikiej reprywatyzacji, czy moze jednak tych co wyrzucali ludzi z rodzinami na bruk? Zajmowal sie afera w Zatoce Sztuki, ze nikt nic nie slyszal o tym. NIestety Bodnar powinien sam ustapic ze stanowiska, bo jest po prostu stronniczy I staje po stronie "przyjaciol I znajomych krolika", a nie zwyklego obywatela.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.09.2020
  GBP 4.878 złEUR 4.495 złUSD 3.840 złCHF 4.174 zł

  Sport


  Sport

  Reklama