Menu

Przypadek ospy małpiej w Wielkiej Brytanii

Przypadek ospy małpiej w Wielkiej Brytanii
Chory trafił do Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust w Londynie. (Fot. Getty Images)
U pacjenta w Londynie zdiagnozowano małpią ospę - rzadką infekcję wirusową. Do zakażenia doszło prawdopodobnie podczas pobytu w Nigerii - podaje Public Health England.
Reklama

Wirus ospy małpiej to egzotyczna zakaźna choroba, która bardzo rzadko przenosi się na ludzi. Objawia się wysypką na całym ciele, ewoluującą podobnie jak wykwity w ospie prawdziwej i ospie wietrznej. 

Człowiek, który zarazi się wirusem, najczęściej wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni, jednak u niektórych osób choroba może ulec zaostrzeniu. Infekcja nie rozprzestrzenia się łatwo wśród ludzi, więc ryzyko zakażenia jest niskie.

W ub. tygodniu wirus małpiej ospy został wykryty w Londynie. Zdiagnozowano go u pacjenta, który wrócił z Nigerii do Wielkiej Brytanii. Chory trafił do Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust w Londynie.

Przedstawiciele PHE i NHS wdrożyli procedury kontroli zakażeń oraz kontaktują się z pasażerami, którzy podróżowali z zakażonym do Wielkiej Brytanii. 

Ospa małpia jest zakaźną chorobą odzwierzęcą, wywoływaną przez wirusa ospy małpiej. Jest on przenowoszny przez gryzonie - przede wszystkim wiewiórki lub rzadziej przez małpy.

Wirusem można zainfekować się poprzez pogryzienie, bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami lub ich krwią czy płynami ustrojowymi, a także drogą kropelkową.

Choroba objawia się wysoką gorączką oraz powiększeniem węzłów chłonnych. Następnie pojawia się wysypka na skórze i błonach śluzowych jamy ustnej. Mogą pojawić się bóle głowy, mięśni, gardła, kaszel i ogólne osłabienie.

Czytaj więcej:

40 tys. Polaków odmówiło szczepień swoim dzieciom

Niewielkie zaufanie do szczepionek to "globalny kryzys"

Eksperci: Do 2050 r. świat może się pozbyć malarii

  Komentarze
  • Fiho
   8 grudnia 2019, 17:32

   Its time to zombie apocalipse!!!!

  • U.b.
   9 grudnia 2019, 06:16

   "płynów ustrojowych" i wszystko w temacie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.02.2020
  GBP 5.149 złEUR 4.300 złUSD 3.962 złCHF 4.054 zł

  Sport


  Reklama