Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Przełomowe odkrycie: Łuskowce mogły być nosicielami koronawirusa

Przełomowe odkrycie: Łuskowce mogły być nosicielami koronawirusa
Najnowsze odkrycie będzie miało olbrzymie znaczenie dla kontroli źródeł nowego koronawirusa. (Fot. Getty Images)
Chińscy naukowcy ogłosili dzisiaj, że potencjalnym nosicielem pośrednim nowego koronawirusa mogą być łuskowce. Ssaki te są nielegalnie odławiane i sprzedawane ze względu na ich mięso oraz łuski, cenione w tradycyjnej chińskiej medycynie.
Reklama
Reklama

"Najnowsze odkrycie będzie miało olbrzymie znaczenie dla kontroli źródeł nowego koronawirusa" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Południowochińskiego Uniwersytetu Rolniczego (SCAU).

Zespół badaczy pod przewodnictwem SCAU przeanalizował ponad 1 000 próbek metagenomów z dzikich zwierząt i ocenił, że łuskowce są najbardziej prawdopodobnym nosicielem pośrednim koronawirusa - podała chińska agencja Xinhua, cytując prezes SCAU Liu Yahong.

Badanie z użyciem mikroskopu elektronowego wykazało, że sekwencja genetyczna wirusów wyizolowanych z łuskowców jest w 99 proc. identyczna z wirusami zakażającymi ludzi.

Łuski zwierząt są cenione w tradycyjnej medycynie. (Fot. Getty Images)

"Uważa się, że źródłem koronawirusa są nietoperze, ale aby patogen mógł zakazić człowieka, potrzebny jest nosiciel pośredni" - wyjaśnił na konferencji prasowej w Kantonie jeden z naukowców, Xiao Lihua. Przypomniał, że w przypadku wirusa SARS nosicielem tym były łaskuny chińskie, a w przypadku wirusa MERS - wielbłądy.

Wykładowca medycyny weterynaryjnej z Uniwersytetu Miejskiego w Hongkongu (CUHK) Dirk Pfeiffer przestrzegł jednak, że przeprowadzone w Chinach badania są jeszcze dalekie od udowodnienia, że wirus przeniósł się na człowieka z łuskowców - podała agencja Reutera.

Epidemia koronawirusa zabiła już 636 osób, a zakażenie wykryto dotąd u ponad 31 tys. (Fot. Getty Images)

Według organizacji World Wildlife Fund (WWF), łuskowce często padają ofiarami nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami, szczególnie w Azji, mimo że zgodnie z prawem znajdują się pod ochroną. Ich mięso uważane jest za przysmak, a łuski są cenione w tradycyjnej medycynie - dodano na stronie internetowej WWF.

Epidemia koronawirusa 2019-nCoV zabiła już w Chinach kontynentalnych 636 osób, a zakażenie wykryto dotąd u ponad 31 tys. Wirus przedostał się również do ok. 25 innych krajów. Odnotowano dwa zgony poza Chinami kontynentalnymi: na Filipinach i w Hongkongu.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd: Epidemia koronawirusa potrwa co najmniej kilka miesięcy

Lekarze: Kobiety w ciąży "mogą przenosić koronawirusa na dziecko"

Brytyjscy naukowcy: Szczepionka przeciw koronawirusowi za kilka miesięcy

W Wielkiej Brytanii potwierdzono trzeci przypadek koronawirusa

Koronawirus zabił lekarza, który jako pierwszy ostrzegał przed epidemią

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama