Menu

Przekraczanie granicy i pobyt Brytyjczyków w Polsce

Przekraczanie granicy i pobyt Brytyjczyków w Polsce
W trakcie okresu przejściowego bez zmian pozostaną m.n. zasady pracy obywateli UK i członków ich rodzin w Polsce. (Fot. Getty Images)
Dziś o godz. 23:00 czasu londyńskiego Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Zgodnie z umową o wystąpieniu z UE, do końca 2020 r. obowiązywać będzie tzw. okres przejściowy. Oznacza to, że m.in. zasady przekraczania granicy i pobytu obywateli Wielkiej Brytanii oraz członków ich rodzin w Polsce pozostaną bez zmian.
Reklama
Reklama

Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE zakłada obowiązywanie okresu przejściowego do końca 2020 r. Przewiduje on utrzymanie obecnych relacji pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią na dotychczasowych warunkach, w tym m.in. zachowanie swobody przepływu osób.

Tym samym od 1 lutego do 31 grudnia 2020 r. obowiązywać będą dotychczasowe zasady przekraczania granicy między Polską (UE) i Zjednoczonym Królestwem. Obywatele RP będą mogli podróżować do Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. 

W trakcie okresu przejściowego bez zmian pozostaną także zasady przekraczania granicy, pobytu oraz pracy obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin w Polsce. Osoby mieszkające w Polsce w trakcie okresu przejściowego i kontynuujące ten pobyt po jego zakończeniu, utrzymają swoje prawa dotyczące pobytu i nie będą musiały rejestrować się aby je zabezpieczyć.

Ponad 6,3 tys. obywateli UK posiada zarejestrowany pobyt lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w Polsce. (Fot. Getty Images)

Obowiązek rejestracji po zakończeniu okresu przejściowego będzie dotyczył tylko obywateli Wielkiej Brytanii będących pracownikami przygranicznymi - prowadzącymi działalność zarobkową w Polsce, ale mieszkającymi w innym kraju.

Obywatele Zjednoczonego Królestwa będą jednak mogli wymienić swoje dokumenty pobytowe wydane im jako obywatelom UE na dokumenty poświadczające ich prawa na bazie umowy o wystąpieniu lub uzyskać takie dokumenty pobytowe jeśli ich wcześniej nie posiadali. Planuje się, że dokumenty te będą wydawały urzędy wojewódzkie po zakończeniu okresu przejściowego.

Obecnie nieco ponad 6,3 tys. obywateli Wielkiej Brytanii posiada zarejestrowany pobyt lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w Polsce. Najwięcej osób zarejestrowało swój pobyt w województwach: mazowieckim - 2,3 tys. osób, małopolskim - 960 os., dolnośląskim - 580 os., śląskim - 490 os. oraz pomorskim - 450 os. 

Informacje na temat m.in. praw pobytowych obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce w związku z Brexitem można znaleźć na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz Ministerstwa Rozwoju – www.brexit.gov.pl.

Czytaj więcej:

Co z Polakami na Wyspach? "Niepewność dla 393 tys. osób"

Brytyjczycy w UE obawiają się o swoją przyszłość

UE zakończyła procedurę dotyczącą umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii

Morawiecki: Wielka Brytania jest i pozostanie dla Polski kluczowym partnerem

Ekspert o Brexicie: Zaczyna się czas niepewności co do relacji Polska-UK

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.12.2024
    GBP 5.1332 złEUR 4.2747 złUSD 4.1036 złCHF 4.5604 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama