Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Przed katedrą Notre Dame stanie drewniany kościół?

Przed katedrą Notre Dame stanie drewniany kościół?
"Nie możemy powiedzieć, że katedra jest zamknięta na pięć lat i tyle". (Fot. Getty Images)
Rektor zniszczonej przez pożar Notre Dame biskup Patrick Chauvet wystąpił z koncepcją wybudowania drewnianego kościoła przed katedrą na czas jej odbudowy.
Reklama

"Nie możemy powiedzieć, że katedra jest zamknięta na pięć lat i tyle. Pomyślałem więc sobie: Czy nie mógłbym wybudować tymczasowego kościoła?" - podkreślił Chauvet w wypowiedzi dla sieci telewizyjnej CNews. Wyjaśnił, że byłby to kościół drewniany i że możnaby w nim witać licznych turystów z zagranicy, odwiedzających słynną katedrę. Chauvet dodał, że mer Paryża Anne Hidalgo popiera ten projekt.

Wielki producent stali ArcelorMittal poinformował, że zaoferuje stal na odbudowę paryskiej katedry.

W wyniku pożaru, iglica zawaliła się. (Fot. Getty Images)

Rząd francuski zapowiedział ogłoszenie międzynarodowego konkursu na projekt rekonstrukcji iglicy Notre Dame. Premier Edouard Philippe wyjaśnił, że konkurs "pozwoli na rozstrzygnięcie kwestii, czy należy zrekonstruować iglicę identyczną", czy zrobić "nową iglicę dostosowaną do technik i problemów naszych czasów".

Reuters pisze w tym kontekście, że w czasie, kiedy Francja opłakuje swój narodowy symbol, wielu zastanawia się, czy katedra powinna być przywrócona do poprzedniego stanu, czy też należałoby ją zmodernizować.

XIX-wieczna drewniano-ołowiana iglica projektu Eugene'a Viollet-le-Duca, wysoka na 93 metry, w poniedziałkowym pożarze zawaliła się całkowicie.

Prezydent Macron oświadczył, że chce, by Notre Dame została odbudowana w ciągu pięciu lat. Jednak eksperci oceniają, że ten ambitnie wyznaczony okres może nie być wystarczający na tak dużą operację.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama