Menu

Przeciętny singiel z Londynu potrzebuje 68 lat, żeby zamieszkać na swoim

Przeciętny singiel z Londynu potrzebuje 68 lat, żeby zamieszkać na swoim
Posiadanie własnego domu w Londynie to nieosiągalne marzenie dla wielu osób chcących zamieszkać w brytyjskiej stolicy... (Fot. Thinkstock)
Posiadanie własnego domu to często jedynie mrzonka dla tysięcy par w stolicy Wielkiej Brytanii. Najnowszy raport pokazuje, że w przypadku singli jest jeszcze gorzej - posiadanie własnych czterech kątów jest dla nich praktycznie nieosiągalne.
Reklama

Analiza przeprowadzona przez firmę Piggyback Property wskazała, że zakup nieruchomości w najpopularniejszych gminach w Londynie jest praktycznie poza zasięgiem przeciętnie zarabiających ludzi. 

I tak na przykład potrzeba aż 68 lat, aby odłożyć pieniądze na depozyt w gminie Kensington & Chelsea. Autorzy raportu wzięli pod uwagę przeciętne zarobki w okolicy (£38 tysięcy rocznie) oraz średni koszt zakupu domu (£1,3 miliona). 

Sytuacja nie wygląda wcale dużo lepiej w bardziej "dostępnych" gminach. W przypadku Barking&Dagenham, gdzie średnia cena domu to obecnie £289 tysięcy, przeciętnie zarabiający (£28 tysięcy rocznie) potrzebuje pięciu lat, aby odłożyć zaledwie 10 procent depozytu.

Wszystkie wyliczenia oparto na założeniu, że każdy mieszkaniec Londynu jest w stanie odłożyć 20 procent swojej pensji, co przekłada się średnio na £466 miesięcznie. Dla wielu wynajmujących wydaje się to jednak nieosiągalną do zaoszczędzenia sumą. 

Zmniejszenie oszczędności do 5 procent nie przyniesie nic dobrego - wydłuży i tak już długi czas oczekiwania na uzbieranie depozytu aż czterokrotnie. 

"Te liczby pokazują, jakim wyzwaniem jest wejście na rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Rosnące ceny domów i problemy z oszczędzaniem dają poczucie, że posiadanie własnego kąta jest czymś nierealnym" - podsumowała wyniki badania Pippa Watmough z Piggyback Property.

5 sposobów na kupno własnego mieszkania w Londynie:

 1. Niektóre banki oferują specjalne kredyty hipoteczne, które pokrywają 95 procent wartości domu (np. Natwest, Santander czy Halifax). To dobry sposób na zmniejszenie kosztów depozytu o połowę.
 2. Program Help to Buy również pozwala zmniejszyć koszty depozytu do 5 procent, dzięki rządowej pożyczce.
 3. Kupno domu na zasadzie shared ownership pozwala na posiadanie 25 procent domu w Londynie, a następnie dokupowanie kolejnych udziałów.
 4. Skorzystanie z konta oszczędnościowego ISA dla kupujących pierwszą nieruchomość pomaga w uzbieraniu kwoty na depozyt. Do każdych odłożonych £200 rząd dokłada £50.
 5. Kupno z przyjacielem lub partnerem wydaje się być dobrym wyjściem - należy jednak pamiętać, że jest to zobowiązanie na lata.

Więcej o kupnie nieruchomości na Wyspach, nie tylko w Londynie, dowiesz się z Poradnika Polaka w UK.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama