Menu

Przeciętna rodzina w UK ma ponad 14 tys. funtów długów

Przeciętna rodzina w UK ma ponad 14 tys. funtów długów
Brytyjskie rodziny zmagają się z rosnącą presją finansową. (Fot. Getty Images)
Rządowy związek handlowy Trades Union Congress (TUC) opublikował raport, z którego wynika, iż średnie zadłużenie gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii urosło w ciągu ostatnich 10 lat o jedną trzecią. Analitycy z TUC, powołując się na dane Krajowego Biura Statystycznego (ONS) dodali, że jednocześnie maleje siła nabywcza brytyjskich rodzin.
Reklama

W zestawieniu przygotowanym przez TUC nie wzięto pod uwagę długów hipotecznych. Z raportu wynika, że średnie zadłużenie pracującej rodziny wynosi obecnie 14 200 funtów. 

Eksperci zwrócili uwagę, że w Wielkiej Brytanii z roku na rok rośnie sprzedaż kart kredytowych oraz pożyczek gotówkowych, co długofalowo przekłada się na mniejsze możliwości finansowe rodzin. Swój udział w malejącej sile nabywczej gospodarstw mają również rosnąca inflacja i zbyt wolny wzrost płac.

Oficjalne dane ONS wskazują, że mediana zarobków w kwietniu br. była o 20 funtów tygodniowo niższa niż przed recesją w 2008 r.

Siła nabywcza gospodarstw w UK spada. (Fot. Getty Images)

Eksperci z TUC dodali, że rosnąca presja doprowadziła od początku roku do niewypłacalności w sumie ponad 93 tys. rodzin. Szacuje się, że do końca roku liczba gospodarstw, które utraciły płynność finansową przekroczy 115 tys. 

"Ludzie pracują ciężej niż kiedykolwiek, a płace utrzymują się na poziomie sprzed 10 lat. Miliony gospodarstw domowych zostały przez to zmuszone do zadłużania się" - przekazała Frances O’Grady z TUC.

"Rodziny z klasy robotniczej mają dość systemu, który jest przygotowany z myślą o bogatych. Chcą czegoś więcej niż dalej się zadłużać i pracować po godzinach" - dodała. 

Czytaj więcej:

Badanie: Ponad połowa Polaków nie wie, czym jest inflacja

Czym stresują się mieszkańcy UK? Długi na pierwszym miejscu

MFW: Europa może przejść od spowolnienia do odbicia gospodarki w 2020 r.

  Komentarze
  • Jan Potocki
   9 listopada 2019, 10:24

   Moze pora w koncu przestac glosowac na Conserwatystow I wybrac kogos innego.

  • Tom
   9 listopada 2019, 12:39

   Ja się nie dziwię. Mają takie prawo, a raczej bezprawie. Prywatna firma windykacyjna Alex M Adamson ma u siebie pracownika sądu, który klepie im różne pisma windykacyjne bez rozprawy sądowej. Jakaś dziwna hybryda prywatnej windykacji z Sądem. Niespotykane! To totalny zamach na praworządność, konflikt interesów i kompletny brak unijnych standardów. Agencje rządowe rozdają dane osobowe firmom bez powodu wbrew ustawie RODO i czego się nie dotkniesz w tym kraju to natykasz się na prawo pisane albo przez dinozaury albo przez skończonych idiotów. Jak długo UE będzie przymykać oczy na ten gó...land.

  • Hmmm
   9 listopada 2019, 12:44

   UK,jedna z najbogatrzych gospodarek swiata, a tu okazuje sie ze tyle gospodarstw domowych ma takie dlugi...wsumie usa tez ma sporo ludzi w kiepskiej sytuacji ekonomicznej...w kazdym kkraju tak samo.

  • Sla
   9 listopada 2019, 16:17

   Trzeba pamiętać że do długu wlicza się też kredyt hipoteczny. Po za tym przeciętna, oznacza statystyczna czyli bierzemy cały dług wszystkich rodzin i dzielimy po równo. Bez sensu artykuł.

  • Huron
   10 listopada 2019, 11:51

   W zestawieniu przygotowanym przez TUC nie wzięto pod uwagę długów hipotecznych... Jezu! Jak można aż tak nie rozumieć, co się czyta.

  • USA
   11 listopada 2019, 21:02

   14 200 funtów????? Ja jestem tu w usa winiem pol miliona dolcow i wiadomo ze nigdy nie oddam ...lol! Pieniedzy sie moze do grobu nie zabiera ale wyobrazcie sobie ze w USA: DLUGI ZABIERA SIE DO GROBU. Uwielbiam ten kraj!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.07.2020
  GBP 4.945 złEUR 4.470 złUSD 3.959 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama