Menu

Protesty w Barcelonie przeciwko wizycie króla Filipa VI

Protesty w Barcelonie przeciwko wizycie króla Filipa VI
Na niektórych transparentach widniały napisy "Nie mamy króla" oraz "Gilotyna dla satrapów". (Fot. Getty Images)
Ponad 1 000 katalońskich separatystów protestowało wczoraj na ulicach Barcelony przeciwko wizycie króla Hiszpanii Filipa VI w tym mieście. Część protestujących próbowała zablokować wejście dla uczestników ceremonii, na którą przybył monarcha.
Reklama

Protesty rozpoczęły się w centrum miasta, gdzie zwolennicy oddzielenia się Katalonii od Hiszpanii zablokowali kilka ulic. Późnym popołudniem manifestanci zatarasowali aleję Diagonal, jedną z głównych arterii w Barcelonie.

Na dwie godziny przed wieczorną ceremonią wręczenia nagród Fundacji Księżniczki Gerony, na którą król Filip VI przybył z małżonką i córkami, separatyści rozpoczęli blokadę wejścia do Palau de Congressos (Pałacu Kongresowego) - miejsca organizacji wczorajszej uroczystości. Interweniowała policja.

Wydarzenie było pierwszym na terenie Katalonii oficjalnym wystąpieniem 14-letniej księżniczki Eleonory jako następczyni tronu.

Przed budynkiem barcelońskiego centrum kongresowego separatyści skandowali hasła popierające secesję Katalonii i wznosili antymonarchistyczne okrzyki. Na niektórych transparentach widniały napisy "Nie mamy króla" oraz "Gilotyna dla satrapów".

Hiszpańskie media poinformowały, że choć MSW w Madrycie nie podaje, ilu policjantów było obecnych wczoraj w Katalonii, to szacuje się, że było ich najwięcej od czasu zorganizowania w 2017 roku referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

Regionalny dziennik "El Periodico" ujawnił, że nad bezpieczeństwem wczorajszej ceremonii czuwało kilka policyjnych formacji, w tym ponad 1 100 funkcjonariuszy oddziałów antyterrorystycznych.

Czytaj więcej:

Wielki marsz w Barcelonie przeciw niepodległości Katalonii

Hiszpania: Wielotysięczne manifestacje zwolenników i przeciwników secesji Katalonii

Hiszpania: Katalońscy separatyści donoszą na siebie do sądów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama