Menu

Protest irlandzkich rolników. Zablokowali traktorami centrum Dublina

Protest irlandzkich rolników. Zablokowali traktorami centrum Dublina
Niektórzy z protestujących spędzili noc w pojazdach. (Fot. Twitter/@franmcnulty)
Irlandzcy rolnicy, drugi dzień z rzędu, blokowali wczoraj częściowo centrum Dublina. W ramach protestu przeciw niekorzystnym dla nich inicjatywom dotyczącym zmian klimatu i niskim cenom wołowiny zaparkowali dziesiątki traktorów w zatłoczonym centrum miasta.
Reklama

Rolnicy przyjechali ciągnikami do stolicy z całego kraju na zaplanowany protest, który miał odbyć się na wyznaczonym terenie. Ostatecznie jednak zaparkowali pojazdy w samym centrum miasta i odmówili opuszczenia go, żądając spotkania z ministrem rolnictwa Michaelem Creedem.

Szef resortu poinformował, że spotkał się z demonstrującymi rolnikami na ulicy oraz w swoim gabinecie. Wyraził nadzieję, że możliwe będzie zakończenie blokady miasta.

Niektórzy z protestujących spędzili noc w pojazdach; wielu z nich zatrzymało się przed luksusowym pięciogwiazdkowym hotelem Shelbourne, przy jednej z głównych tras autobusów. Dużo ważnych dróg wyłączono z ruchu drogowego, pasażerów transportu miejskiego ostrzegano, by spodziewali się dużych opóźnień.

Część rolników po pierwszym dniu protestu wróciła do domu, podczas gdy ci, którzy pozostali na noc, zapowiadali, że w drodze są już inni demonstranci, mający ich zastąpić.

Podobny protest rolników odbywa się we Francji; tam sprzeciwiają się oni niskim cenom skupu produktów rolnych, niskim zarobkom i emeryturom czy ruchom ekologicznym wzywającym do rezygnacji z używania pestycydów. Demonstracje we Francji i Irlandii nie są w żaden sposób skoordynowane - podkreśla agencja Reutera.

Czytaj więcej:

Żywność w Irlandii niemal najdroższa w UE

Irlandia ostrzega przed "tragicznymi" skutkami Brexitu bez umowy

Raport: Połowa rolników w UK w tarapatach po Brexicie

  Komentarze
  • Asiulka
   28 listopada 2019, 10:12

   Banda nieuków. Niech ida zablokwoac parlament a nie terroryzują zycie ludzi nie mogacych dojechac do pracy.

  • Londynczyk
   28 listopada 2019, 11:00

   Asiu - gdyby nie ci rolnicy to bys trawe musiala skubac w parku.

  • Hubert dworniok
   28 listopada 2019, 12:04

   Londynczyk smieszny jestes , sprowadze sobie spoza irlandii. Blokowaniem ulic zwykłym ludziom oni mojego poparcia nie zdobeda. Asia dobrze anpisala, neich blokuja parlament a nie truja zycie i dojazd zwyklym ludziom.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama