Menu

Protest Extinction Rebellion na lotnisku London City

Protest Extinction Rebellion na lotnisku London City
London City to najmniejsze, ale położone najbardziej centralnie spośród pięciu londyńskich lotnisk. (Fot. Getty Images)
Aktywiści na rzecz ochrony klimatu z organizacji Extinction Rebellion (XR) rozpoczęli dzisiaj rano trzydniowy protest na londyńskim lotnisku London City. Choć jako swój cel zapowiadają sparaliżowanie jego pracy, na razie żadne loty nie zostały odwołane.
Reklama

"Możemy potwierdzić, że pewna liczba protestujących przybyła na lotnisko. Współpracujemy z policją metropolitalną w celu zapewnienia bezpiecznej pracy lotniska, które pozostaje w pełni otwarte i funkcjonuje" - napisały na Twitterze władze London City Airport, dodając, że do godz. 9:15 na lotnisku wylądowało bądź odleciało z niego ponad 60 samolotów.

Według AFP, kilka osób zostało aresztowanych.

Zgodnie z rozkładem, dzisiaj na London City przylecieć lub odlecieć z niego ma 286 samolotów, którymi ma podróżować 18 tys. pasażerów.

Aktywiści z Extinction Rebellion zapowiedzieli wczoraj, że zamierzają siedzieć i leżeć na podłogach terminalu, a także przyklejać się klejem lub przykuwać do drzwi. (Fot. Getty Images)

Aktywiści z Extinction Rebellion zapowiedzieli wczoraj, że ich celem jest przeprowadzenie podobnego protestu, jaki niedawno odbywał się - z innych powodów - w Hongkongu, czyli zamierzają siedzieć i leżeć na podłogach terminalu, a także przyklejać się klejem lub przykuwać do drzwi. Jeśli natomiast protest wewnątrz byłby niemożliwy, planują prowadzenie go na zewnątrz, blokując autobusy i pociąg lotniskowy.

Lotnisko London City znalazło się na celowniku XR z powodu planów jego rozbudowy, w efekcie której podwojona ma zostać liczba lotów. Zdaniem aktywistów, jest to sprzeczne z deklaracjami rządu o zamiarze osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku. Podkreślają także, że lotnisko jest "w nieproporcjonalnie dużym stopniu wykorzystywane przez prywatne samoloty oraz finansistów".

London City to najmniejsze, ale położone najbardziej centralnie spośród pięciu londyńskich lotnisk. Z racji bliskości finansowej dzielnicy City jest chętnie wykorzystywane przez pracowników sektora finansowego i biznesmenów. W 2018 roku obsłużyło ono 4,8 miliona pasażerów. Planowana do 2022 roku rozbudowa pozwoliłaby na zwiększenie jego przepustowości do 6,5 miliona osób.

Protestujący blokują stację kolejki DLR na lotnisku. (Fot. Getty Images)

Na początku roku regularne połączenie między lotniskiem Chopina w Warszawie a London City uruchomił LOT.

Od poniedziałku, kiedy w Londynie rozpoczęły się zapowiadane na dwa tygodnie protesty XR, które mają zwrócić uwagę na potrzebę walki ze zmianami klimatu, aresztowano już ponad 600 osób.

Czytaj więcej:

Extinction Rebellion planuje blokadę portu w Dover

Londyn: Coraz więcej aresztowań podczas protestów w sprawie klimatu

Johnson wzywa aktywistów klimatycznych, by nie blokowali ulic

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.466 złUSD 3.953 złCHF 4.192 zł

  Sport


  Sport

  Reklama