Menu

Program urlopowania pracowników nie będzie przedłużony i zakończy się we wrześniu

Program urlopowania pracowników nie będzie przedłużony i zakończy się we wrześniu
Sunak nie zmieni swoich założeń dotyczących rządowej pomocy dla przedsiębiorców w czasie pandemii. (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister finansów Rishi Sunak odrzucił apele o przedłużenie programu urlopowania pracowników, które pojawiły się w związku z decyzją o opóźnieniu do 19 lipca zniesienia pozostałych restrykcji w Anglii - informują brytyjskie media.
Reklama
Reklama

Dzisiaj o godz. 18:00 brytyjski premier Boris Johnson ma ogłosić, że zaplanowany na 21 czerwca ostatni etap znoszenia obostrzeń przeciwepidemicznych w Anglii zostanie opóźniony o cztery tygodnie.

Jednocześnie minister finansów Rishi Sunak nie zamierza przedłużać rządowego wsparcia dla biznesów, które ucierpiały przez kolejne ograniczenia wprowadzane w związku z pandemią koronawirusa.

Chodzi m.in. o program furlough, który pozwala pracodawcom otrzymać zwrot 80 proc. wynagrodzenia pracowników (do kwoty 2 500 funtów miesięcznie), jeśli mimo spadku przychodów firmy nie zostaną oni zwolnieni, lecz wysłani na urlopy.

Od lipca program będzie jednak stopniowo redukowany. Wówczas rząd będzie pokrywał już tylko 70 proc. wynagrodzenia (do kwoty 2 187 funtów miesięcznie), zaś pracodawcy będą musieli uzupełnić pozostałą część tak, by pracownicy nadal otrzymywali 80 proc. pensji sprzed pandemii.

W sierpniu i we wrześniu pomoc od rządu zostanie obniżona do 60 proc. wynagrodzenia (maksymalnie 1 875 funtów). Program całkowicie wygaśnie pod koniec września.

Tymczasem liderzy biznesu i związkowcy twierdzą, że potrzebne jest dalsze pełne wparcie, jeśli rząd nie chce "ryzykować zniweczenia wysiłków na rzecz ochrony miejsc pracy".

30 czerwca ma również zostać zniesione zamrożenie eksmisji i windykacji od najemców komercyjnych, co może być gwoździem do trumny dla wielu klubów nocnych, które nawet od 15 miesięcy zalegają z opłatami za czynsz.

Źródła zbliżone do Ministerstwa Finansów twierdzą, że Sunak "i tak zrobił bardzo wiele", kilkakrotnie przedłużając rządowe wsparcie finansowe dla brytyjskich biznesów".

Czytaj więcej:

Pracownicy o nadużyciach w czasie lockdownu. "Pracowałem każdego dnia"

Firmy w UK dobrowolnie zwracają niesłusznie otrzymaną pomoc finansową

Nisko opłacani pracownicy w UK "w podwójnie trudnej sytuacji"

Już ponad 800 tys. osób w UK straciło pracę w wyniku pandemii

BBC: Pracownicy na furlough obawiają się, że wkrótce stracą pracę

Rządowe źródła: "Zniesienie restrykcji w Anglii zostanie opóźnione o 4 tygodnie"

  Komentarze
  • Ja
   14 czerwca, 16:54

   Bogu dzięki, w końcu.

  • Aa g( plaskoziemca)
   14 czerwca, 18:23

   Boom. Wyjdzie na jaw prawdziwa stopa bezrobocia, realna inflacja i może niektórzy zaczną łączyć kropki aby zrozumieć że jestesmy okradani z naszych oszczędności pod przykrywką wątpliwej pandemii. Może nawet pięknie banieczka na rynku nieruchomości jak myślicie? Zwlaszcza ze kończy się ulga na stamp duty i jakoś wszytko w podobnym czasie. Oj bedzie chyba pierdol...niecie.

  • HR
   14 czerwca, 19:33

   I wtedy okaże się jakie skutki ma Brexit...1,5-2 mln urlopowanych nigdy już nie wróci do swojej poprzedniej pracy...Będą musieli się przekwalifikować na stanowiska pracy opuszczone przez kilkaset tysięcy obywateli UE , którzy opuścili na stałe ten grajdołek...

  • Emigrant
   14 czerwca, 21:04

   Juz nie bedzie ze pracownik duktuje warunki tylko pracodawca hahahabedziecie jeszcze wszyscy prosic o prace ci co siedzo na furlough i baki zbijajo

  • Michał
   14 czerwca, 21:08

   Do roboty niech ich w końcu pogonią. Szkoda, że przy okazji beneficiarzy nie ściągną, ale może i na nich przyjdzie pora.

  • Emte
   14 czerwca, 22:01

   Wreszcie skończy się dorabianie na furlongu i 2 wypłaty. Dziś rozmawiałem z Anglikiem, jego córka pracuje w British Airways, od 16 miesięcy na furlongu, druga wypłata z NHS za pracę na infolinii. Czy też kierowcy z ltd pracujący w Niemczech i biorący drugą wypłatę od Królowej, lub pierdzący w leżak nad wodą w Polsce na najdłuższych płatnych dzięki Sunakowi wakacjach w życiu. A zapłacimy za to my, pracujący, w większych podatkach, inflacji, nie zmienionej wolnej od podatku przez kolejne kilka lat itp. itd.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama