Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Prestiżowa uczelnia sprzedała niewolników. Studenci żądają odszkodowań

Prestiżowa uczelnia sprzedała niewolników. Studenci żądają odszkodowań
W 1838 roku kierujący uczelnią jezuici sprzedali 272 niewolników. (Fot. Getty Images)
Część studentów prestiżowego Uniwersytetu Georgetown chce utworzyć specjalny fundusz, z którego finansowane miałyby być odszkodowania dla potomków ponad 270 niewolników sprzedanych przez uczelnię w XIX wieku. O sprawie pisze stacja CNN.
Reklama

W 1838 roku kierujący uczelnią jezuici sprzedali 272 niewolników za kwotę odpowiadającą obecnie ok. 500 tys. dolarów, aby spłacić długi uniwersytetu i podreperować jego finanse.

Pod koniec mijającego tygodnia część studentów z grupy GU272 Advocacy Team doprowadziła do przegłosowania na posiedzeniu samorządu studenckiego uchwały przewidującej, że każdy student uczelni, oprócz opłaty za studia, płaciłby 27,2 dolarów za semestr. Uzyskane w ten sposób dodatkowe środki - szacowane na ponad 400 tys. dolarów rocznie - miałyby zasilić fundusz na rzecz pojednania.

Pieczę nad funduszem miałby sprawować samorząd oraz potomkowie sprzedanych w 1838 roku niewolników, a wypłacane z niego pieniądze byłyby przeznaczane na "cele charytatywne bezpośrednio służące potomkom GU272 i innych osób, które były kiedyś niewolnikami jezuitów w Maryland".

Plan został przyjęty przewagą blisko dwóch trzecich do jednej trzeciej głosów, jednak wymaga jeszcze zatwierdzenia przez radę powierniczą uniwersytetu, ponieważ dotyczy zmian w wysokości czesnego.

Władze uczelni przyznały, że zysk ze sprzedaży 272 niewolników, zmuszanych do pracy na należących do jezuitów plantacjach, był dla uniwersytetu ważnym źródłem finansowania. Wystosowano też oficjalne przeprosiny wobec potomków niewolników oraz nadano dwóm uniwersyteckim budynkom nazwy ku czci potomków.

Przedstawiciel uczelnianych władz Todd Olson podkreślił jednak, że głosowania przeprowadzane przez samorząd studencki służą wyrażaniu opinii przez studentów, "nie kształtują jednak polityki uniwersytetu i nie są dla niego wiążące".

Studenci przeciwni utworzeniu funduszu wyrażali wątpliwości co do możliwości nadzorowania i rozliczania go. Sprzeciwiano się też obciążaniu wszystkich studentów dodatkową opłatą.

 

  Komentarze


  • Jezuita
   15 kwietnia, 14:15

   Złoto niech oddają angole. A Tusk złoto z amber gold niech oddaje. Łatwo wyśledzić niech nie pali głupa bankster

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama